Sekmadienis, 27 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosValdžios atlyginimai didėja, bet jos darbu gyventojai nesidžiaugia

Valdžios atlyginimai didėja, bet jos darbu gyventojai nesidžiaugia

Rajono savivaldybės darbuotojų vidutiniai atlyginimai nuo praėjusių metų padidėjo po kelis šimtus ar net po tūkstantį eurų, bet vietos valdžios darbu yra patenkinti anaiptol ne visi rajono gyventojai…

Kiek uždirba rajono meras
Antai antrąjį 2022 metų ketvirtį (balandžio, gegužės ir birželio mėnesiais), kaip skelbiama viešai pateiktoje rajono savivaldybės administracijos darbuotojų darbo užmokesčio lentelėje, rajono vadovo Algio Kašėtos vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (su priedais ir priemokomis, neatskaičius mokesčių) siekė 4 tūkst. 306 eurus.
Nuo praėjusių metų liepos 1-osios, pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui, rajono meras „popieriuje“ vidutiniškai uždirba jau 5 tūkst. 378 eurus per mėnesį.
Mero atlyginimas skaičiuojamas Valstybės politikų darbo užmokesčio įstatyme numatyta tvarka – pareiginės algos koeficientą dauginant iš bazinės algos dydžio. Kiekvieno mero pareiginės algos koeficientas priklauso nuo savivaldybėje įregistruotų gyventojų skaičiaus. Mūsų rajono mero algos koeficientas – 3 (nuo 15 iki 50 tūkst. gyventojų).
Tuo tarpu pareiginei algai apskaičiuoti taikomas naujas valstybės tarnautojų, politikų ir pareigūnų, taip pat biudžetinių įstaigų darbuotojų algos bazinis dydis, kuris nuo šių metų sausio yra 1 tūkst. 785 eurai. Galutinis mero atlygis taip pat gali pakilti dėl priedų už stažą ir kitų priemokų.
Didesniais atlyginimais gali pasigirti ir rajono vicemerai. Pavyzdžiui, rajono mero pavaduotojų (Alvydo Verbicko ir Tomo Šimukonio) atlyginimai nuo praėjusių metų antrojo ketvirčio iki šių metų to paties laikotarpio vidutiniškai pakilo 385 eurais – atitinkamai nuo 3 tūkst. 308 iki 3 tūkst. 693 eurų „popieriuje“.
Rajono tarybos narių atlyginimai
Praėjusių metų liepos 1-ąją įsigaliojus Vietos savivaldos įstatymo pataisoms, atsisakyta savivaldybių tarybų nariams skiriamų vadinamųjų kanceliarinių išmokų, o jiems numatyti atlyginimai siekia penktadalį mero darbo užmokesčio, skaičiuojamo už darbą tarybos komitetų ir komisijų posėdžiuose.
25-ių mūsų rajono tarybos narių atlyginimai, mokami iš mūsų rajono biudžeto, skelbiami savivaldybės internetinėje svetainėje.
Antai Angelei Malinovskienei (rajono tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkei), Audriui Saulynui (rajono tarybos Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkui), Kęstučiui Budėnui (rajono tarybos Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkui), Rasai Kačiurinienei (rajono tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkei), Martynui Katelynui (rajono tarybos Kontrolės komiteto pirmininkui), Virginijui Varanavičiui (rajono tarybos Teritorinio vystymo ir kaimo reikalų komiteto pirmininkui), Daivai Tamulevičienei (rajono tarybos Etikos komisijos pirmininkei) ir Giedriui Samulevičiui (rajono tarybos Peticijų komisijos pirmininkui) per mėnesį priskaičiuojama po 1 tūkst. 285 eurus, neatskaičius mokesčių.
Ryčiui Amšiejui (rajono tarybos Švietimo ir kultūros komiteto pirmininko pavaduotojui), Danguolei Miškinienei (rajono tarybos Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojai), Jonui Kleponiui (rajono tarybos Teritorinio vystymo ir kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojui) ir Michailui Golubevui (rajono tarybos Etikos komisijos pirmininko pavaduotojui) kas mėnesį iš biudžeto skiriama po 1 tūkst. 178 eurus, o Ąžuolui Kupriui, Algiui Miškiniui, Jauniui Grikšui, Gintautui Kanaukai, Vidui Mikalauskui, Marijonui Čapkovskiui, Mariui Krakauskui, Povilui Saulevičiui, Žilvinui Baubliui, Edvinui Grikšui, Jovitai Samauskienei ir Daliui Lukminui kovą buvo – po 1 tūkst. 71 eurą (neatskaičius mokesčių).
Bendrai rajono tarybos nariams už jų darbą priskaičiuojama po 29 tūkst. 30 eurų kas mėnesį.
Valdininkų darbo užmokestis
Rajono savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Miškinienės vidutinis atlyginimas nuo praėjusių metų antrojo ketvirčio iki šių metų antrojo ketvirčio išaugo 512 eurų (nuo 3 tūkst. 977 iki 4 tūkst. 489 eurų, neatskaičius mokesčių).
Tuo tarpu rajono savivaldybės administracijos skyrių vedėjų (valstybės tarnautojų, konkurso būdu priimtų dirbti neterminuotam laikui ir galinčių siekti aukštesnių pareigų) atlyginimai vidutiniškai padidėjo net 645 eurais: atitinkamai nuo 3 tūkst. 97 iki 3 tūkst. 742 eurų „popieriuje“. Dirbančiųjų pagal darbo sutartis skyrių vedėjų atlyginimai ūgtelėjo 206 eurais – nuo 2 tūkst. 412 iki 2 tūkst. 618 eurų iki mokesčių.
Lyginant praėjusių metų antrojo ketvirčio ir šių metų to pačio laikotarpio duomenis, arčiausiai žmonių esančios savivaldos grandies – seniūnų – darbo užmokestis į didesnę pusę keitėsi palyginti nežymiai: maždaug 215 eurų (nuo 2 tūkst. 493 iki 2 tūkst. 708 eurų iki mokesčių).
Ką galvoja rajono gyventojai
Taigi rajono valdžia gali džiaugtis didesniais atlyginimais, bet jos darbą gyventojai vertina skeptiškai. Štai rajono savivaldybės internetinėje svetainėje yra paviešinta „Administracinės naštos mažinimo priemonių vykdymo vertinimo vidaus audito ataskaita“. Toje ataskaitoje, be kita ko, apžvelgti rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus šių metų kovo ir balandžio mėnesiais atliktos rajono gyventojų apklausos rezultatai.
Apklausos tikslas, kaip nurodoma ataskaitoje – išgirsti gyventojų nuomonę, ar jiems gera gyventi rajone, ar tenkina teikiamos paslaugos, taip pat sužinoti apie gyvenimo rajone problemas bei lūkesčius.
Savivaldybės socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbus apklausą, joje sudalyvavo iš viso 549 respondentai. Pavyzdžiui, Varėnos rajoną, kaip patrauklią gyvenamąją vietą, respondentai bendrai įvertino septynetu, kas iš esmės yra neblogai, bet štai rajono valdžiai buvo išsakyta nemažai pastabų.
Pagal audito ataskaitoje pateiktą informaciją, apklausoje dalyvavę kraštiečiai daugiausia skundėsi sunkiai prieinamomis medicinos paslaugomis ir prasta aptarnavimo kultūra gydymo įstaigose. Be to, kaip pastebėjo gyventojai, specialiųjų poreikių turintiems vaikams trūksta specialistų, o socialinės paslaugos teikiamos tik Varėnos mieste, asmenys su negalia – pamirštami, būstai – nepritaikyti, o senjorai – palikti likimo valiai.
Rajono gyventojai nepatenkinti, kad uždarinėjamos mokyklos, neefektyviai sprendžiamos patyčių, narkotikų ir rūkymo problemos, mokyklose nėra užsienio kalbų pasirinkimo, o mokytojams ir jų tobulinimuisi skiriama per mažai dėmesio.
Priekaištavo žmonės ir dėl labai prasto rūpinimosi gyventojų gerove, dėl kelių remonto, gatvių apšvietimo, esą seniūnijų darbuotojai bei rajono savivaldybės administracija nereaguoja į skundus, pastarųjų požiūris – valdiškas ir neatsakingas.
Kraštiečių manymu, rajone taip pat trūksta apgyvendinimo vietų, elektromobilių įkrovimo stotelių, viešųjų tualetų, poilsio stotelių. Siūlyta įkurti daugiau laisvalaikio aikštelių ir erdvių jaunimui, dažniau organizuoti sporto ir kultūros renginius.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai