Šeštadienis, 23 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosValdžios reikalavimus pareigingai įvykdęs vairuotojas jaučiasi apgautas

Valdžios reikalavimus pareigingai įvykdęs vairuotojas jaučiasi apgautas

Nuosavą automobilį vairuojantis varėniškis Eduard Markin, šių metų pradžioje sužinojęs, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos nustatytu periodiškumu sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų turimi pažymėjimai bus paskelbti negaliojančiais, savo sveikatą pareigingai pasitikrino ir vairuotojo medicininę pažymą gavo dar balandį, nė nenujautęs, jog nuo lapkričio šalies valdžia paskelbs naujus reikalavimus, pagal kuriuos, pono Eduardo nuomone, ne tik iš jo, bet ir iš daugybės kitų vairuotojų pareigingumo tiesiog pasityčiota…

Pakluso valdžios reikalavimams nedelsti
Dar praėjusių metų spalio pradžioje Seimas priėmė naują Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisą, kad iki 2004 metų sausio 1 dienos savo sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų turimi pažymėjimai nuo tos pačios datos bus paskelbti negaliojančiais.
Naująją įstatymo nuostatą šalies valdžios institucijos, tarp jų – Sveikatos apsaugos ministerija, visus šiuos metus platino su raginimais vairuotojams nedelsti ir pasitikrinti savo sveikatą, nelaukiant paskutinių termino mėnesių ir galimo šimtų tūkstančių šalies vairuotojų antplūdžio į medicinos įstaigas.
Nuosavą automobilį vairuojantis varėniškis Eduard Markin, kaip pareigingas pilietis, jau šių metų balandžio pradžioje perėjo medicininę komisiją Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre medicinos pažymai gauti.
Balandžio 4 dieną išduotoje Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininėje pažymoje buvo nurodyta, kad 72 metų amžiaus ponas Eduardas „gali vairuoti be apribojimų“ pirmosios grupės – AM, A1, A2, A, B1 ir B – transporto priemones.
Pažyma, kaip užrašyta, galioja lygiai dvejus metus – nuo šių metų balandžio 4-osios iki 2025 metų balandžio 4 dienos.
Patenkintas, kad iš anksto sutvarkė svarbų reikalą ir nuo 2024 metų sausio 1 dienos su nauja sveikatos pažyma galės sau ramiai vairuoti automobilį dar beveik pusantrų metų, p. Eduardas praėjusį mėnesį pasijuto apgautas. Ir apgavo, jo manymu, ne kas kitas, bet aukščiausioji šalies valdžia.
Reikalavimai prieš termino pabaigą netikėtai pasikeitė
Mat Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijos netikėtai priėmė bendrą sprendimą nuo lapkričio 20 dienos pratęsti vairuotojams sveikatos patikras dar beveik pusmečiui – iki kitų metų gegužės 31 dienos.
O tai reiškia, kad p. Eduardas su šių metų balandžio 4 dieną gauta medicinos pažyma galės legaliai vairuoti savo automobilį beveik pusmečiu trumpiau.
Bet svarbiausia, kad nuo tos pačios lapkričio 20 dienos įsigaliojo ir sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas pakeisti vairuotojų sveikatos patikros periodiškumą.
O tai reiškia, kad iki to pakeitimo vairuotojai nuo 56 iki 75 metų amžiaus privalėjo tikrintis kartą per dvejus metus, o po pakeitimo šis periodiškumas vairuotojams nuo 66 iki 79 metų amžiaus nustatytas jau daug ilgesnis – kas penkerius metus.
Tad, jei į šias amžiaus grupes patenkantis 72-ejų metų p. Eduardas nebūtų paskubėjęs išsirūpinti medicinos pažymos, kaip to pirmiau reikalavo šalies valdžia, ir ją gautų dabar, kaip to dabar reikalaujama, pažyma jam, kaip vairuotojui, pasitarnautų ne iki 2025 m. pavasario, bet iki 2028 metų žiemos.
Bet gal tą reikalą dar galima pataisyti? Pavyzdžiui, paprašyti Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą p. Eduardui išdavusios komisijos pirmininkės Giedrės Mačiunskaitės, kad ši pažymos galiojimo terminą tiesiog pratęstų pagal dabartinius reikalavimus?
Senjoras p. Eduardas taip ir pasielgė, lapkričio 20 dieną nužingsniavęs į Varėnos polikliniką, tačiau nieko nepešė.
Ar tokia valdžia galima pasitikėti?
„Komisijos pirmininkė man pasakė, kad sausio mėnesį buvo vienoki reikalavimai, o dabar – kitokie, ir pažymos galiojimo man nepratęs, – kalbėjo p. Eduardas redakcijoje. – Tai dabar aš, pensininkas, už sveikatos patikrinimą bei pažymą sumokėjęs 26 eurus su centais ir dar papildomai 13 eurų – už akių apžiūrą, po dvejų metų vėl turėsiu mokėti, užuot mokėjęs po penkerių, vien dėl to, kad taip staiga sugalvojo valdžia? Čia grynas valdžios pasipinigavimas, o man padaryta skriauda. Ir aš toks tikrai ne vienas. Pažįstu bent 15 varėniškių, kurie kartu su manimi perėjo tą medicinos komisiją, o dabar visi likom valdžios apkvailinti. Tai ar galima ja pasitikėti?..“
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) naujausiais duomenimis, per šiuos metus sveikatą vairuotojo medicinos pažymai gauti privalomai jau pasitikrino 286 tūkst. vairuotojų. Tarp jų, be abejo, nemažai tokių, kurie, kaip ir varėniškis p. Eduardas, tam tikra prasme pralaimėjo, paskubėję atlikti tą prievolę.
Tačiau, kaip informuoja SAM savo oficialiame tinklapyje, dar 264 tūkst. vairuotojų kitų metų sausio 1 dieną „neturėtų galiojančios medicininės pažymos“, tad įvestas pereinamasis laikotarpis iki gegužės 31-osios, kad ir tuo laikotarpiu be pažymos likę dar apie 60 tūkst. vairuotojų spėtų ją įsigyti. Tuo SAM grindžia pereinamojo laikotarpio būtinybę, vėl, kaip ir prieš metus, viešai ragindama vairuotojus „nedelsti ir pasitikrinti sveikatą“.
O kodėl sveikatos apsaugos ministrui būtent dabar prireikė pasirašyti įsakymą pakeisti vairuotojų sveikatos patikros periodiškumą, SAM savo pranešime aiškina visuomenėje kylančiomis „vis daugiau diskusijų“ dėl periodiškumo bei amžiaus, „taip pat įvertinus kitų šalių patirtį“.
Bet kodėl ministras tokio įsakymo nepasirašė prieš metus, kai Seimas pakeitė įstatymą, ar bent šių metų pradžioje? Ar tuomet visuomenėje dėl privalomos vairuotojų sveikatos patikros už jų pačių pinigus kilo per mažai diskusijų? Ir kodėl, įvertinus kažkokių „kitų šalių patirtį“, aiškiai per mažai pagalvota apie mūsų vairuotojus, Lietuvos piliečius, kurių priskaičiuojama maždaug 1,51 milijono? Į šiuos klausimus atsakymų SAM lapkričio 17 dieną paviešintoje informacijoje nėra.
Ir vis dėlto gal galima 72 metų amžiaus varėniškiui vairuotojui p. Eduardui (kaip ir kitiems į analogišką situaciją patekusiems vairuotojams) pratęsti išduotą Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos galiojimą iki penkerių metų?
Šį klausimą su prašymu atsakyti užvakar perdavėme SAM iškart dviem elektroninio pašto adresais, o vakar iš pat ryto gavome štai tokį SAM Komunikacijos skyriaus patarėjo Julijano Gališanskio atsakymą:
Išduota vairuotojo medicininė pažyma galioja tiek, kiek joje nurodė gydytojas. Jeigu kito sveikatos patik-rinimo metu asmeniui dar nebus sukakę 80 metų, jam bus išduota 5 metus galiojanti sveikatos patikrinimo pažyma.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai