Antradienis, 26 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėnės upė pavirto į atliekų konteinerį

Varėnės upė pavirto į atliekų konteinerį

Taip sakė į „Merkio krašto“ redakciją paskambinęs Varėnos sodininkų bendrijos „Ąžuolas“ pirmininkas Rimantas Miliūnas, pranešęs, kad nuolat teršiama šalia bendrijos tekanti Varėnės upė, ir kas yra tas teršėjas…

Įvertins vandens kokybę

Varėnos sodininkų bendrijos „Ąžuolas“ pirmininkas, buvęs ilgametis rajono tarybos narys, gydytojas Rimantas Miliūnas „Merkio kraštui“ sakė pastebėjęs, kad dalis upės paviršiaus pasidengė baltos spalvos plėvėmis, ir iškart ėmėsi aiškintis, iš kur Varėnės upėje atsirado teršalų. Taršos šaltinio toli ieškoti nereikėjo – teršėją, kaip sakoma, R. Miliūnas pagavo už rankos. „Pamačiau, kad prie upės stovi bendrijos narys ir pila į ją kažkokią chemiją. Tuomet paskambinau bendruoju pagalbos telefonu ir mane sujungė su aplinkosaugininkais. Atvažiavo specialistai iš Alytaus laboratorijos ir paėmė mėginius, kad įvertintų vandens kokybę. Po kelių valandų atvažiavo ir kiti inspektoriai, kurie surašė aktą, jame pasirašė ir teršęs upę žmogus“, – kaip viskas vyko toliau, pasakojo pilietiškai nusiteikęs prisiekęs gamtos mylėtojas R. Miliūnas.

Sodininkų bendrijos „Ąžuolas“ pirmininkas kalbėjo, kad tas pats bendrijos narys į Varėnę įvairios kilmės atliekų lengva ranka primeta jau ne pirmąsyk, tačiau jo sudrausminti ligi šiol nepavykdavo. „Teršėjo pasiteisinimas buvo, kad jis negalvojo, jog taip bus. Neva suprask taip, kad jeigu nebūtų pasimatę taršos pėdsakų, normalu pilti į upę atliekas. O kiek dar šis pilietis supylė atliekų į šią upę, kol nebuvo pagautas, – baisu ir pagalvoti. Šitas žmogus visokias atliekas taip pat nuolat degina. Jeigu pasižiūrėtume į visus sodo kaminus, – jo vienintelio kaminas kaip anglis, o iš jo sklinda ne medienos, bet plastiko kvapas. Pensininkai, į sodą atvažiuojantys vasaros metu, sako negalintys čia gyventi dėl smarvės. Suvalgęs konservus tas mūsų kaimynas išmeta skardinę į vandenį, kad ji nuplauktų ir nuskęstų kur toliau. Nukirpo rožes – sumetė į vandenį, nuravėjo daržą, nupjovė šakas – viską išmetė į upę. Su šiuo vyru ir Butkevičius (buvęs Varėnos rajono aplinkosaugos pareigūnas – aut.) nieko nepadarė. Manau, kad šis bendrijos narys vykdo kažkokį verslą, galbūt grynina metalus, nes kam gi daugiau reikėtų kiekvieną dieną čia važiuoti ir kiaurus metus kūrenti krosnį, kad net kaminas pasidarė juodas kaip anglis? Iš pradžių tas žmogus sakė, kad supylė į upę seną cementą, bet cementas reaguoja su vandeniu ir neplaukia vandens paviršiumi, upės nenuspalvina sidabro spalva. Paskui išsiaiškinom, kad ten lyg ir aliuminio pudra, vienu žodžiu – metalas. Buvo susidariusi pluta, o po kurio laiko ji tiesiog nusėdo į upės dugną. Tai yra protu nesuvokiamas dalykas“, – baisėjosi R. Miliūnas.

Pašnekovo žiniomis, aliuminis kenksmingas žiauniniams gyvūnams ir augalams, o šios medžiagos dalelės yra ypač smulkios, todėl labai lengvai prasiskverbia į gruntą, užteršdamos gruntinius vandenis.

Rezultatai paaiškės per 20 darbo dienų

„Merkio kraštas“ dėl galbūt daromo nusikaltimo prieš gamtą pirmiausia paskambino Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiajam specialistui Valdui Kavaliauskui ir paklausė, kokios žalos gamtai galėtų pridaryti į upę išpiltos atliekos, tarkim, aliuminio pudra. „Nežinau, nesu šios srities specialistas. Aplinkosaugininkai visko nežino. Tikrai nežinau, net kas galėtų atsakyti į jūsų klausimą“, – sakė V. Kavaliauskas.

Tuomet susisiekėme su Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiomis specialistėmis Laima Pliaugiene ir Laima Brazaitiene, tačiau ir jos nieko plačiau nepakomentavo. L. Pliaugienė tik nurodė, kad šiuo klausimu reikėtų kreiptis į Druskininkų aplinkos apsaugos inspekciją, o L. Brazaitienė – į Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos specialistą Donatą Janušonį. „Jis turbūt fiksavo tą visą įvykį. Bet mums nėra suteikta teisė žiniasklaidai teikti informaciją“, – aiškino specialistė.

Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Evaldas Brusokas sakė girdėjęs, kad „buvo toks įvykis“, tačiau visą tyrimą, pasak E. Brusoko, atlieka Alytaus aplinkos apsaugos inspekcija.

Tuo tarpu Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos specialistas D. Janušonis tvirtino, kad nėra kompetentingas su žurnalistais kalbėtis ir pasiūlė paskambinti Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos valdybos viršininkui Česlovui Meržvinskui. „Vyksta tyrimas ir, kai jis bus baigtas, bus priimti sprendimai. Kol vyksta tyrimas, mes nieko nekomentuosime“, – pagaliau situaciją suprantamai paaiškino Č. Meržvinskas.

Paprašytas atsakyti, kiek laiko vyks tyrimas, Alytaus valdybos viršininkas nurodė – 20 darbo dienų.

Evelina KULIEŠĖ

R. Miliūno nuotr.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai