Šeštadienis, 4 lapkričio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėniškė Izraelyje: „Matau, kaip į mūsų namus atskrieja daugybė raketų“

Varėniškė Izraelyje: „Matau, kaip į mūsų namus atskrieja daugybė raketų“

Spalio 7-osios rytą Izraelį netikėtai užpuolė islamistų sukarinta grupuotė „Hamas“, o kol pasaulis su siaubu stebi kruvinus teroristų išpuolius, Izraelio sostinės priemiestyje apsistojusi varėniškė Mileta Navickaitė „Merkio kraštui“ papasakojo apie patirtą siaubą ir slogias vietinių gyventojų nuotaikas…

Karo išvakarėse šventė su draugais
Spalio 7 dieną, šeštadienį, Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu per televiziją pranešė, kad šalyje prasidėjo karas. Gazos ruožą valdanti teroristinė grupuotė „Hamas“ užpuolė Izraelį oru, jūra ir sausuma. „Hamas“ karinio sparno lyderis Mohammedas Deifas teigė, kad šeštadienį švintant į Izraelį buvo paleista 5 tūkst. raketų.
Su Izraelio sostinės priemiestyje, maždaug 7 kilometrai nuo Tel Avivo, apsistojusia 29 metų amžiaus varėniške Mileta Navickaite kalbėjomės šį pirmadienį priešpiet.
„Merkio krašto“ pašnekovė papasakojo, kad karo išvakarėse, spalio 6-ąją, ji vakarojo draugų kompanijoje. Visų nuotaika buvo gera, nes Izraelyje prasidėjo Sukotas – viena svarbiausių švenčių žydams. Tą vakarą Miletai nė nekilo mintis, kad po kelių valandų šalyje prasidės kruvinas išpuolis.
„Supratome, kad esame užpulti“
Spalio 7-osios rytą varėniškę prižadino triukšmingas sirenų gaudesys. „Pamaniau, kad vyksta karinės pratybos. Draugai liepė eiti slėptis, nes tada dar nežinojome, kas iš tiesų vyksta. Išgirdę bombų sprogimus, supratome, kad esame užpulti, tik nežinojome, kokiu mastu“, – siaubingą rytą prisiminė Mileta.
Pagal Izraelyje galiojantį įstatymą visuose naujos statybos butuose turi būti įrengti vadinamieji „mamadai“– patalpos, nepralaidžios cheminėms ir biologinėms medžiagoms. Jų konstrukcijos – sienos ir langai – yra daug tvirtesnės negu įprastos. Tokiame „mamade“ praėjusio šeštadienio rytą nuo raketų slėpėsi ir Mileta su bičiuliais.
„Kai išėjome iš slėptuvės, mus pasikvietė kaimynai. Televizijos kanalai jau transliavo, kad į šalį įsiveržė teroristai. Niekada anksčiau to nėra buvę, visi buvome apimti didžiulio šoko. Per žinias kalbėjo, kad teroristai veržiasi į žmonių namus ir juos tiesiog sušaudo. Visą laiką sėdėjome prie televizoriaus ekrano ir stebėjome, kas vyksta. Šeštadienio rytą virš mūsų aidėjo sprogimų garsai, per pietus aprimo. Toliau sproginėjo visą dieną, bet toliau nuo mūsų“, – pasakojo „Merkio krašto“ pašnekovė.
„Viskas daug rimčiau, nei galvojau“
Šeštadienio vakarą Mileta leido terasoje. Kai rodėsi, kad puolimo grėsmė aprimo, netrukus varėniškę sukrėtė pamatytas vaizdas – dangų raižė raketų lavina. „Vienas mano draugas riktelėjo: „Žiūrėk, atsisuk!“ Pašokau iš vietos ir matau, kaip į mūsų namus atskrieja daugybė raketų. Tada supanikavau ir supratau, kad viskas yra daug rimčiau, nei galvojau. Vėliau internete perskaičiau, kad teroristai į mus paleido 200 raketų. Sirenos taip kaukė, kad buvo girdėti net iš aplinkinių rajonų, butuose pradėjo loti šunys, garsas nežmoniškas, nemoku apsakyti“, – užplūdusius jausmus bandė nupasakoti Mileta.
„Užsidarėme slėptuvėje, rankomis užsikimšau ausis, – tęsė „Merkio krašto“ pašnekovė. – Bombų garsas buvo toks stiprus, kad drebėjo visas pastatas. Dalis raketų nukrito visai šalia mūsų, dalis pataikė į Tel Avivą, kai kurias Izraelio kariuomenei pavyko numušti. Viskas truko maždaug valandą, tada nuėjome miegoti, ir nuo šeštadienio vakaro iki dabar pas mus ramu. Mums besikalbant girdžiu sprogimus, bet kažkur toliau. Žmonėms nėra kur bėgti, nes Izraelis apsuptas priešų. Sekmadienį į Izraelį pradėjo šaudyti ir Libanas“.
Tel Avivo priemiestyje gyvenanti Mileta sakė, kad kavinės ir parduotuvės dirba, važinėja viešasis transportas. Tiesa, prekybcentrių lentynose produktų mažiau, negu jų būdavo anksčiau. Gatvėse negirdėti įprasto šurmulio, intensyviai patruliuoja policijos pareigūnai ir kareiviai. Izraelio ministras pirmininkas B. Netanjahu įsakė mobilizuoti rezervininkus, tarp kurių, anot Izraelyje esančios Miletos, daug jos pačios draugų ir pažįstamų.
Nusivylimas Izraelio saugumo tarnybomis
Įtampa dėl religiškai svarbių teritorijų tarp Izraelio ir palestiniečių neslopsta jau daug metų, o Izraelyje besisvečiuojanti Mileta sako, kad vietiniai jau yra pratę girdėti sirenų kaukimą. Izraelio ginkluotosios pajėgos ir žvalgybos tarnybos nuo seno laikomos itin profesionaliomis, todėl mažiausiai tikėtasi „Hamas“ smogikų puolimo iš pasalų.
„Galima sakyti, kad Izraelis visada buvo kovinėje parengty, bet izraeliečiai visuomet jausdavosi saugiai, naktimis galėdavai drąsiai vaikščioti gatvėmis. Be to, į Izraelį atvažiuodavo daug turistų“, – sakė Mileta.
Varėniškė teigė pastebinti vietinių pyktį ir nusivylimą Izraelio saugumo tarnybomis. Šiomis dienomis tai pagrindinė pokalbių tema: „Žmonės nesupranta, kas atsitiko, kad Izraelio žvalgyba nenumatė grėsmės. Izraelis savo gyventojus visada iš anksto perspėdavo apie galimą pavojų, o šeštadienį žudynės prasidėjo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Žmonės turi įvairių nuomonių, kodėl taip galėjo atsitikti. Atsirado didžiulis visuomenės nepasitikėjimas. Jeigu anksčiau kai kurie izraeliečiai laikydavosi nuomonės, kad arabai irgi žmonės ir su jais reikia gyventi taikoje, tai dabar jie sako, kad Gazą reikia nušluoti nuo žemės paviršiaus“.
Tūkstančiai mirusiųjų ir sužeistų
„Merkio krašo“ žiniomis, šį trečiadienį 29 lietuviai, tarp kurių – ir „Merkio krašto“ kalbinta varėniškė M. Navickaitė, Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviu Spartan „Algirdas“ pakilo iš Tel Avivo oro uosto ir buvo nuskraidinti į Turkiją, Antaliją, iš kurios Lietuvos piliečiai turėjo savarankiškai grįžti į gimtinę.
Po „Hamas“ atakos prieš Izraelį oro linijų bendrovės ir kelionių organizatoriai atšaukia skrydžius, o Izraelio vyriausybė skelbia, kad per „Hamas“ išpuolį jau žuvo mažiausiai 1,2 tūkst. Izraelio piliečių, dar maždaug 2 tūkst. žmonių sužeisti ir apie 100 pagrobti. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad gindamas Izraelį nuo teroristų žuvo ir lietuvis Martynas Kuzmickas, dirbęs Izraelio policijos pareigūnu.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai