Sekmadienis, 15 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėniškė nenori fekalinio siurblio, bet savivaldybė atkerta – kitaip nebus

Varėniškė nenori fekalinio siurblio, bet savivaldybė atkerta – kitaip nebus

Varėnos Ūlos gatvėje gyvenančios ponios Bronės (pavardė redakcijai žinoma) privačiame sklype pernai, rajono savivaldybei įgyvendinant brangų projektą už valdiškus pinigus, buvo pakloti nauji kanalizacijos vamzdžiai, bet jie savo funkcijos neatlieka, o kodėl – aiškinosi „Merkio kraštas“…

„Su tokiais vamzdžiais tik stogą šiltnamiui statyti“
Kai praėjusią savaitę aplankėme ponią Bronę jos namuose Varėnos Ūlos gatvėje, moteris guodėsi papuolusi į labai nemalonią situaciją – pernai birželį jos valdose rajono savivaldybės pasamdytas rangovas paklojo naujus, bet labai siaurus nuotekų vamzdžius.
Anot pašnekovės, fekalijos iš nuotekų rezervuaro jos sklype nenuteka iki magistralinių nuotekų tinklų, kadangi jos namas yra kiek žemiau negu tie nuotekų tinklai. Savivaldybė, pasak moters, nuolat jai atkirsdavo, kad dėl šios priežasties yra būtinas nuotekų pompavimo įrenginys, tačiau redakcijos interesantei, kaip ji sakė „Merkio kraštui“, toks variantas – nepriimtinas, nes jai, gyvenančiai iš nedidelės pensijos, dar papildomai reikės mokėti už brangią elektrą. Tačiau į varėniškės nuomonę nebuvo atsižvelgta.
„Su tokiais vamzdžiais tik stogą šiltnamiui statyti. Jie gali labai greitai užsikimšti, o šulinys – jau beveik pilnas. Siūlo valdžia dėti fekalinį siurblį, bet jis naudoja elektrą. Aiškina, atseit, mano namas yra žemiau, o magistralinis šulinys gatvėje – aukščiau. Tada aš jų paprašiau išmatuoti to magistralinio šulinio gylį, kur suteka miesto kanalizacija – gal man to siurblio nė nereikia, bet jie nematuoja“, – pasakojo p. Bronė. Moters nuomone, siurblio nereikėtų, jeigu savivaldybė sutiktų magistralinius kanalizacijos vamzdžius truputį pagilinti.
Prie mūsų pokalbio netrukus prisijungė ir du p. Bronės kaimynai – Valdas ir Zigmas. Kaimynas Valdas kilstelėjo nuotekų rezervuaro dangtį, po kuriuo plika akimi buvo matyti, kad nuotekų vamzdžiai iš tiesų yra gana siauri. Tuo tarpu kaimynas Zigmas, kaip sakė p. Bronė, „visą gyvenimą dirbęs santechniku“, įvertino, kad kimšis ne tik vamzdžiai. Jo nuomone, net siurblys neišgalės kaip reikiant išpompuoti visų nuotekų į miesto kanalizaciją.
Už siurblį mokėti nereikės
„Merkio kraštas“ paprašė rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjo Egidijaus Zaleskio pakomentuoti susidariusią situaciją.
„Šiuo atveju namo vidaus nuotekų tinklas yra įrengtas labai žemai, kitaip tariant – rūsyje, todėl nėra galimybės padaryti savitakos, kad nuotekos pačios tekėtų į gatvėje esantį kanalizacijos šulinį. O kai nėra galimybės padaryti savitakos, tada statomi būtent tokie vamzdžiai, per kuriuos siurblys pompuoja nuotekas. Tie vamzdžiai yra ploni ir kitaip nebūna“, – aiškino E. Zaleskis.
Pašnekovo teigimu, dabar p. Bronė turi samdyti darbininkus, kad šie iš jos rezervuaro susikaupusias nuotekas išsisiurbtų ir išvežtų, o tai kainuoja nepigiai – nuo 30 iki 70 eurų už vieną kartą. Toks sprendimas, E. Zaleskio manymu, yra „labai neracionalus“. Tuo tarpu fekalijų siurblys jau yra nupirktas už valdiškus pinigus, papildomai už jį ir jo sumontavimą mokėti p. Bronei nereikės. O ir elektros tas siurblys, E. Zaleskio teigimu, sunaudotų „labai minimaliai“ – vos „eurą ar kelis“ per mėnesį.
Kadangi visokia įranga ir mechanizmai genda, E. Zaleskio pasiteiravome, kas, reikalui esant, apmokės prietaisų remontą. Pasak savivaldybės atstovo, nuotekų siurblys turi 5 metų garantiją, tad per tą laiką jam sugedus, siurblio remontu pasirūpins rangovas. Tačiau praėjus garantiniam laikotarpiui, siurbliu senjorei už savo pinigus teks pasirūpinti pačiai.
Varėniškės atvejis – ne vienintelis
Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis „Merkio kraštą“ papildomai informavo, kad buitinių nuotekų išvadai Varėnos mieste bei Senosios Varėnos kaime įrenginėjami pernai ir šiemet, rajono savivaldybės administracijai įgyvendinant projektus „Varėnos mieste ir Senosios Varėnos kaime esančių būstų prijungimas prie nuotekų tvarkytojams priklausančios nuotekų infrastruktūros“ ir „Varėnos mieste ir Senosios Varėnos kaime esančių būstų prijungimas prie nuotekų tvarkytojams priklausančios nuotekų infrastruktūros (II etapas)“.
Bendra planuota abiejų projektų vertė – 409 628,38 Eur, dalis jų – subsidija iš Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo programos (iki 245 857,23 Eur), likusi dalis – Europos Sąjungos paramos fondų lėšos. Nuotekų išvadų įrengimo darbus atliko UAB „Envosa“. Kad kanalizacijos vamdžiai būtų pakloti teisingai, E. Zaleskis nurodė už tai atsakingu statybos darbų techniniu prižiūrėtoju rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu paskirtą Turto valdymo skyriaus statybos inžinierių Virmantą Vinicką.
Įgyvendinant minėtuosius projektus, kaip įvardijo E. Zaleskis, prie centralizuotos nuotekų infrastruktūros buvo prijungti iš viso 148 gyvenamieji būstai Varėnos mieste ir Senosios Varėnos kaime, iš jų 22-iem buvo sumontuoti nuotekų siurbliai. Pašnekovo paaiškinimu, gyvenamieji namai buvo jungiami prie jau esančios buitinių nuotekų surinkimo infrastruktūros (centralizuoti nuotekų tinklai Varėnos Ūlos gatvėje yra pakloti 2012 metais), ir tais atvejais, kai „buvo nepalankus reljefas ar namo išvadas buvo žemiau negu jau pakloti magistraliniai nuotekų tinklai, tekdavo montuoti nuotekų išvadus su siurbliu“.
„Varėnos vandenims“ situacija atrodo normali
Apie p. Bronės bėdas „Merkio kraštas“ papasakojo ir UAB „Varėnos vandenys“ nuotekų ūkio inžinieriui-mechanikui Dimitrijui Pinevskiui, ir štai ką jis pakomentavo: „Rangovas, kuris atlieka darbus, turi žinoti ir paaiškinti, ar yra savaiminis nuolydis, ar vis dėlto reikia fekalinio siurblio. Jeigu rangovas taip paaiškino, kad reikia siurblio, ko gera, taip ir yra“.
Nieko bloga dėl nuotekų vamzdžių skersmens p. Bronės kieme neįžvelgė ir „Merkio krašto“ pakalbinta „Varėnos vandenų“ plėtros ir projektų vadovė Gerda Kanaukienė: „Šiuo konkrečiu atveju pagal technines sąlygas vamzdžio diametras yra numatytas 100-110 milimetrų, ir tai yra visiškai normalu“.
Istorija kartojasi
Panašią situaciją „Merkio kraštas“ aprašė dar 2011 metų gruodžio 6 dienos straipsnyje „Vanduo aukštyn neteka ir netekės“. Tąkart į redakciją kreipėsi Senosios Varėnos Vytauto gatvės gyventojai, kuriems, įgyvendinus daugiau nei 10 mln. litų vertės projektą „Vandentiekio ir buitinės nuotėkynės tinklų plėtra Varėnoje“, turėjo būti užtikrinta galimybė naudotis naujai nutiestais centralizuotais vandentiekio ir kanalizacijos tinklais. Bet vėliau paaiškėjo, kad Senosios Varėnos Vytauto gatvės 7-ių individualių namų savininkai prisijungti prie jiems skirtos naujosios kanalizacijos sistemos negali.
O esmė ta, kad minėtieji 7 namai ir jų kiemuose įrengti vietiniai nuotekų rezervuarai buvo daug žemiau nei suprojektuota centralizuota kanalizacijos sistema. Tačiau projektuojant ir įrenginėjant Vytauto gatvėje centralizuotos kanalizacijos įvadus iki šių namų valdų ribų, į tai, kad nuotekos savaime negali tekėti iš žemesnės vietos aukštyn, nebuvo atsižvelgta.
Kai Senosios Varėnos Vytauto gatvės gyventojai dėl bėdos su įvadais parašė raštą rajono valdžiai, ši atsiuntė komisiją, kuri pareiškė, kad pagal esamą situaciją galimi keli „sprendimo būdai“, o vienas iš jų – „kanalizacijos įvadus įsirengti iš esamų nuotekų rezervuarų, panaudojant vienfazį fekalinį siurbliuką su plūde“.
Toks „sprendimo būdas“ gyventojams nė kiek netiko, nes brangius siurblius tuomet, prieš 12 metų, jiems būtų tekę pirkti patiems, be to, dar reikėtų juos patiems susimontuoti ir prižiūrėti. Tuo tarpu kai kuriems „valdžios vyrams“, kaip „Merkio kraštui“ tąkart pasakojo žmonės, kanalizacijos įvadai buvo įkasti giliau ir jokių siurblių neprireikė, tik štai su paprastais žmonėmis niekas nieko nederino…
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai