Sekmadienis, 27 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaGyvieji archyvaiVarėniškiai Dainų šventėje

Varėniškiai Dainų šventėje

100 metų jubiliejų minėjusi Lietuvos dainų šventė – didžiausias šalies kultūrinis reiškinys, šimtametė tradicija, taip pat UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialus kultūros paveldas – neseniai vėl buvo sukvietusi dešimtis tūkstančių dalyvių iš visos Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenių, tarp jų – ir 350 mūsų rajono dainininkų, šokėjų bei muzikantų, t. y. 20 kolektyvų, iš jų 11 – folkloro, apie keletą – šiame Rasos Ustinavičiūtės parengtame reportaže…

Pasiruošimas Dainų šventei vyko visus metus. Folkloro ansambliai patys kūrė programas, pristatančias savo kraštą. Vasario mėnesį įvyko programų peržiūros. Į šventę buvo atrinkti geriausi kolektyvai. Folkloro dienoje dainavo, grojo apie 6000 dalyvių, kurie savo programas pristatė įvairiose Bernardinų sodo erdvėse, scenose, kiemeliuose. Dieną vainikavo finalinis koncertas Katedros aikštėje.
„Avilio“ parengta programa apie tai, kad dzūkui miškas – šventas, medžiai, paukščiai, bitelės – Dievo tvariniai, tad gamtą turim mylėti ir gerbti.
„Avilio“ folkloro ansamb-lyje – 17 narių. Vieni jų – vietiniai su dzūkiškomis šaknimis, kiti – sugrįžę į Varėną iš užsienio ar didmiesčių, tad dainuoti dzūkiškai, pasakoti buvo nemenkas iššūkis. Rengdami programą prašė patarimų tėvelių, kurių jau kelios kartos gyvena Dzūkijoj. „Avilio“ kolektyvui mielai talkino Miglės tėvelis Vaidas Vyšniauskas. Taip pat pagalbos kreiptasi ir į etnografę Onutę Drobelienę, kuri peržiūrėjo parengtą programą, davė patarimų.
Folkloro diena buvo labai įspūdinga. Tiek daug tautiniais rūbais pasipuošusių žmonių, tiek dainų, šypsenų, tiek draugų, pažįstamų folkloro ansamblių vienoje vietoje vaikams dar neteko matyti. Buvo baimės, kad jie pavargs, bet ta šventės dvasia viską atpirko.
Dainų šventės vyksta kas ketverius metus, vadinasi, po ketverių metų dauguma ansamblio narių jau bus vienuoliktoje ar dvyliktoje klasėje, ir ta šventė jiems, mokiniams, bus paskutinė. Mokydamiesi mokykloje vaikai gali sudalyvauti dviejose – trijose Dainų šventėse.
„Avilio“ kolektyvas susibūrė 2018 metais. Šioje Dainų šventėje dalyvavo pirmąjį kartą, nors jau yra nemažai pasiekęs nuo susikūrimo.
Folkloro ansamblis „Avilys“ tuo pačiu kviečia nuo šio rugsėjo į kolektyvą naujus narius, kurie nori dainuoti, šokti, žaisti, sužinoti daugiau apie Dzūkiją.
Ansamblio nariai domisi mūsų krašto tradicijomis, papročiais, mokosi dainų, žaidimų, muzikuoja liaudies instrumentais, dalyvauja etninės kultūros stovyklose, respublikiniuose bei tarptautiniuose vaikų ir jaunimo folkloro festivaliuose, konkursuose, projektuose, patys veda mokymo programas apie Dzūkijos krašto dainas ir žaidimus. 2022 m. ansamblis tapo respublikinio Jadvygos Čiurlionytės vardo dainų konkurso laureatais, 2024 m. – tarptautinių muzikos konkursų „World Open music competition“ ir „Dworek Polski“ diplomantais. Ansamblio narė Aušrinė Guzevičiūtė 2023 metais pelnė laureatės vardą nacionaliniame liaudies atlikėjų konkurse „Tramtatulis“.

Pasakoja Loreta Tiškienė, Varėnos J.Čiurlionytės menų mokyklos mokytoja, choro „VARĖNĖ“ vadovė, Varėnos kultūros centro mišraus choro „HARMONIJA“ chormeisterė

Choro „VARĖNĖ“ ištakos siekia apie 1980 metus, daug metų jam vadovavo mokytojai: Virginija Čiurlionytė, Algimantas Uždavinys, Ilona Zalanskienė. Pati jame dainavau nuo 1984 iki 1991 metų, vadovauju nuo 2021 metų. Šiuo metu chore dainuoja 32 J. Čiurlionytės menų mokyklos mokiniai. „VARĖNĖ“ yra nuolatinė Dainų švenčių dalyvė.
Respublikinėse Dainų šventėse dalyvauju nuo 1985 metų kaip mokinė, studentė, vadovė, chormeisterė. Šiais metais – jau penkioliktą kartą! Savo pirmojoje šventėje dainavau pionierių chore. Prisimenu, programoje buvo Jono Švedo harmonizuota daina „Kalvelis“, kurią tuomet dirigavo Lionginas Abarius, taip pat ir „Kur giria žaliuoja“, „Augo bernelis“ ir „Lietuva brangi“. Šios dainos skambėjo ir šių metų šventėje. Dainų šventės tradicija man asmeniškai yra labai svarbi.
Intensyvus pasiruošimas šimtmečio šventei – repertuaro mokymasis, dalyvavimas regioninėse ir miesto šventėse bei koncertuose – vyko dvejus metus.
Dainų dienoje šiemet dalyvavo iki 12000 dainininkų. Tai vienareikšmiškai didžiausias chorinis renginys. Labai džiugu buvo šioje minioje sutikti savo buvusius mokinius, kurso draugus, kolegas, mokytojus, dėstytojus, dirigentus. Žiūrovų skaičius šiemet tikriausiai buvo rekordinis. Šventė keičiasi, auga, tobulėja technologiškai, atliekamas didelės apimties (iš viso per 30 dainų) ir tikrai sudėtingas repertuaras.
Esu dėkinga Varėnos rajono merui Algiui Kašėtai, delegacijos vadovėms Laimai Denutienei ir Jurgitai Keršienei, J. Čiurlionytės menų mokyklos direktorei Renatai Bakulienei, koncertmeisteriui Dariui Bachovui, mokytojai Daivai Selevičienei ir visiems dainavusiems choristams.

Įspūdžiais po Dainų šventės dalinasi šokių grupių „Kadagys“ ir „Vaivora“ vadovė Ramunė Butkienė

Liepos 5 dieną Vilniuje susibūrė devyni tūkstančiai atlikėjų iš visos Lietuvos ir kitų pasaulio šalių, vedini vieno – šokti lietuvių liaudies šokius! Čia šoko Varėnos kultūros centro senjorų liaudiškų šokių grupė „Kadagys“ ir moterų liaudiškų šokių grupė „Vaivora“.
„Kadagys“, skaičiuojantis penkiasdešimt antrus metus, vadovaujant Ramunei Butkienei, dalyvavo ketvirtą kartą Dainų šventėje, šoko 16 šokėjų. 
„Vaivorai“, dar jaunam šokių kolektyvui, susikūrusiam beveik prieš dvejus metus, bet daug koncertavusiam Lietuvoje ir už jos ribų, Dainų šventė – pirmoji. Joje dalyvavo keturiolika šokėjų.
Abu kolektyvai dainų šventei pradėjo ruoštis prieš pusantrų metų. Visi labai laimingi, kad turėjo galimybę sudalyvauti.
Šokio dienoje „Amžių tiltai“ šokėjai turėjo galimybę pabūti drauge, patirti nepakartojamą jausmą, bendrystę. Varėnos krašto šokėjai labai džiaugėsi būdami šios didelės šeimos nariai, jų širdys plakė tarsi viena, nes noras suktis visiems kartu šokio ritmu buvo stiprus.
Šimtmečio Dainų šventė „Kad giria žaliuotų“ – didžiausia, reikšmingiausia šventė Lietuvoje, kuri palieka pėdsaką kiekvieno lietuvio širdyje. Ir giria tikrai žaliuos! Ir ilgai, dar ne vieną šimtmetį!
Rasa Ustinavičiūtė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai