Marijampolės apylinkės prokuratūra perdavė teismui net 109 tomų apimties baudžiamąją bylą su joje pareikštais kaltinimais sukčiavimu dvylikai asmenų, kurie, prisidengę bendrovių „Gramana“, „Autentika“, „Euro sprendimai“ ir kitokiais pavadinimais, keletą metų netrukdomi apgaudinėjo savo klientus ne tik mūsų rajone…
Pranešė apie apgavystę dar 2022 metais
Dar 2022 metų spalio 14 dieną „Merkio krašte“ pub-likavome straipsnį „Nerimta firma iš Kauno aplink pirštą vynioja varėniškius“, kuriame papasakojome, kaip statybos įmone pasiskelbusios UAB „Gramana“ atstovai apgavo varėniškį Romą (vardas pakeistas), su juo sudarę rašytinę sutartį dėl individualaus namo stogo rekonstrukcijos, paėmę 2 tūkst. eurų dydžio avansą, bet darbų nė nepradėję, užsakovą ilgai mulkindami pažadais, ir galop apskritai dingę jam iš akių.
Niekuo varėniškiui nepagelbėjo ir jo paduoti skundai dėl apgavystės Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT), Varėnos rajono policijos komisariatui (PK) ir net Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT).
Tiesa, VVTAT priėmė nutarimą, prilyginamą vykdomajam dokumentui, kad „Gramana“ privalo įvykdyti kliento reikalavimus arba sugrąžinti sumokėtą avansą, tačiau su šiuo dokumentu į „Gramaną“ kreipęsi antstoliai liko nieko nepešę, nes paaiškėjo, jog bendrovė visiškai nemoki ir net „Sodrai“ nepavyksta išsireikalauti beveik 8 tūkst. eurų dydžio draudimo įmokų skolos už apdraustuosius „Gramanos“ darbuotojus.
Tuo tarpu Varėnos r. PK atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, esą nustatęs, kad tarp užsakovo Romo ir „Gramanos“ „yra civiliniai santykiai“, kuriuos nagrinėja teismas, o FNTT tepaaiškino, jog ji tiria nusikaltimus ir pažeidimus tik „valstybės finansų sistemai“, o varėniškis tai sistemai nepriklauso.
Bedantė teisėsauga
Po „Merkio krašto“ publikacijos „Nerimta firma iš Kauno aplink pirštą vynioja varėniškius“ 2022 metais pasirodė nemažai straipsnių ir respublikinėje žiniasklaidoje apie visoje šalyje „Gramanos“ panašiai apgaudinėjamus žmones ir jų skundais užverstas tarnybas. Skunduose ypač dažnai buvo minimas UAB „Gramana“ komercijos ir pardavimų direktorius Laimis Valinskas, anksčiau ne kartą teistas už sukčiavimus pagal tą pačią schemą, kai jo įsteigtos bendrovės, plačiai reklamavusios savo paslaugas, surinkdavo pinigus iš klientų avansu už žadamas statybos darbų, durų gaminimo, automobilių pardavimo ir kitokias paslaugas, paskui tuos klientus palikdavo likimo valiai ir dingdavo.
„Merkio krašto“ redakcijos interesantas Romas irgi nesiliovė su skundais kreiptis į visas įmanomas institucijas – ne tik į Varėnos r. PK, bet ir į Kauno PK, Valstybinę darbo inspekciją, Marijampolės apylinkės prokuratūrą ir net į Kauno apygardos prokuratūros 2-ąjį baudžiamojo persekiojimo skyrių, tačiau „Gramana“ su savo „įžymiuoju“ komercijos ir pardavimų direktoriumi veikė kaip veikusi, regis, net po „Sodros“ iniciatyva bendrovei teismo iškeltos bankroto bylos.
Nes po metų, 2023-iųjų liepą, „Merkio krašto“ redakcijoje apsilankė dar vienas „Gramanos“ apgautas mūsų rajono gyventojas.
Tąkart UAB „Gramana“, apsiskelbusi, kad labai kokybiškai gamina „nestandartines visų rūšių duris“, tokiu skelbimu ir suviliojo vyrą, sudariusi su bendrove rašytinę sutartį ir sumokėjusį 400 eurų avansą už ketverias duris. Bet, kaip ir buvo galima tikėtis, savo klientui „Gramana“ nepagamino užsakytų durų, nors beveik metus nuolat žadėjo tą padaryti, taip pat nesugrąžino paimto avanso.
Tyrimą Kauno policija pradėjo po metų
Visa tai aprašėme antrajame 2023 m. liepos 14 d. pub-likuotame „Merkio krašto“ straipsnyje „Ar čia nebus tie patys sukčiai?“, tuo pačiu dar pakalbinę ir pirmojo straipsnio herojų Romą, kuris vien tik savo atkalumu pasiekė, kad Kauno miesto Dainavos policijos komisariato Veiklos skyrius pagaliau imtųsi ikiteisminio tyrimo iš esmės.
„Du sukčiai (…), kurie išviliojo pinigus, jau atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje, taip pat pasitvirtino, kad pagrindinis organizatorius Laimis Valinskas pagal jo sukurtą schemą su savo statytiniais sudarinėjo fiktyvias sutartis ir yra apgavęs daugybę žmonių visoje Lietuvoje, kurie pripažinti nukentėjusiaisiais, – redakcijoje teigė Romas, toje baudžiamojoje byloje taip pat pripažintas nukentėjusiuoju. – Tad visų pareiškėjų bylos bus sujungtos į vieną ir ji bus teikiama teismui, patraukiant visus sukčius baudžiamojon atsakomybėn, nes tai – organizuota grupinė veikla“.
Bet kol teisėsaugininkai aiškinosi, ar sukčiai iš „Gramanos“ bendrovės tikrai yra sukčiai, jų aukų vis daugėjo.
Antai į „Merkio krašto“ redakciją tų pačių 2023 m. rugpjūty kreipėsi dar viena apgauta varėniškė, turėjusi reikalų su tų pačių jau bankrutavusios „Gramanos“ veikėjų (ir pirmiausia su jų „idėjiniu vadu“ L. Valinsku) įsteigta nauja UAB „Autentika“.
Į tyrimą Vilniaus prokuratūrą įtraukė nukentėjusiųjų advokatai
„Autentika“ su varėniške pasirašė sutartį, pagal kurią įmonės darbininkai per nustatytą terminą turėjo demontuoti seną sodybos tvorą ir sutverti naują. Klientė bendrovei iškart sumokėjo 450 eurų avansą ir 650 eurų už statybines medžiagas, bet „Autentika“ jokių darbų nepradėjo ir gautų 1100 eurų moteriai nesugrąžino.
„O juk aš su tuo Valinsku, prisistačiusiu „Autentikos“ komercijos direktoriumi, daugiausia ir bendravau, – prisiminė „Merkio krašto“ interesantė. – Matytumėt, kokia prabangia mašina atvažiavo, koks kostiumas! O jau dėmesingas, jautrus, mandagus! Bet gražiai čiulbėdamas darbus pradėti vilkino, tam išgalvodamas visokių priežasčių – tai medžiagų neatvežė, tai meistrai užimti… Arba išvis neatsiliepdavo…“
Niekuo varėniškei nepagelbėjo ir Varėnos policija, į kurią ji kreipėsi su skundu, tad moteris žadėjo susisiekti su Kauno apygardos prokuratūra, kuri kuravo Kauno miesto Dainavos PK jau pradėtą ikiteisminį tyrimą pagal tų pačių L. Valinsko „bendražygių“ apgautų 20-ies žmonių skundus.
Be to, advokatų bendrijos „Meidus ir Juzukonis“ teisininkams tuomet pavyko pasiekti, kad nuo „Autentikos“ nukentėjusiųjų klientų pareiškimus imtųsi nagrinėti ir Vilniaus apygardos prokuratūra, kuravusi pradėtą ikiteisminį tyrimą, kurio metu buvo priiminėjami ir kitų nuo „Autentikos“ apgavysčių nukentėjusių žmonių pareiškimai. (Apie tai rašėme 2023 m. rugpjūčio 29 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Kol teisėsauga aiškinasi, ar sukčiai tikrai yra sukčiai, jų aukų daugėja“.)
Sukčius „susėmė“ Marijampolės prokuratūra
Ir štai pagaliau po beveik pusantrų metų, praėjusio mėnesio pabaigoje, Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūra pranešė perdavusi Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmams išnagrinėti 109 tomų apimties baudžiamąją bylą su 782 lapų kaltinamuoju aktu, kurioje dvylikai asmenų pareikšti kaltinimai dėl sukčiavimo. Ikiteisminio tyrimo metu buvo identifikuoti 132 sukčiavimo atvejai, per kuriuos įsigytas didelis – beveik 600 tūkst. eurų vertės – svetimas turtas.
Bylos duomenimis, sukčiavimu kaltinami asmenys viešojoje erdvėje skelbėsi apie bendrovių „Gramana“, „Autentika“, „Euro sprendimai“, „Jonseris“, „Sėkmingas prekybininkas“ tariamai atliekamus statybos ir remonto darbus, nestandartinių baldų ir durų gamybą bei pristatymą, montavimą, kietojo kuro pardavimą.
Tyrimo metu nustatyta, kad paslaugomis ar prekėmis susidomėjusiems klientams apgaulės būdu buvo sudaromas įvaizdis apie sėkmingai veikiančias bendroves, informuojama apie tariamai teikiamas paslaugas ar vykdomą prekybą, žinant, kad darbai nebus atlikti, prekės pirkėjams nebus pristatytos, siūlomos paslaugos nebus suteiktos. Kaltinamieji, prisidengdami minėtųjų įmonių pavadinimais, taip pat sukčiavo ir pirkdami automobilius išsimokėtinai, kuriuos tą pačią dieną parduodavo.
Byla perduota Marijampolės teismui
Nustatyta, kad 12 kaltinamųjų sistemingai sukčiavo veikdami organizuotoje grupėje, kurioje kiekvienas turėjo savo vaidmenį: vieni grupės nariai priimdavo užsakymus dėl statybos ar remonto darbų, sudarinėdavo sutartis ir imdavo avansus, kiti ieškojo automobilių, jų perpardavinėtojų ir panašiai.
Manoma, kad šią organizuotą grupę subūrė, jai vadovavo ir jos veiklą koordinavo kaltinamasis L. Valinskas, duodamas konkrečius nurodymus bei kurdamas sukčiavimo schemas ir, matyt, ne be reikalo vadintas grupės „smegenimis“.
Ikiteisminį tyrimą organizavo ir jam vadovavo Kauno apygardos prokuratūros Marijampolės apylinkės prokuratūros prokuroras Oskaras Martynaitis, o tyrimą atliko Marijampolės apskrities vyriausiojo PK Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai.
„Ikiteisminis tyrimas buvo itin sudėtingas, didelės apimties,(…) prie kurio buvo prijungti visi anksčiau pradėti tyrimai iš visos Lietuvos, – komentavo prokuroras O. Martynaitis. – Pradėjus ikiteisminį tyrimą, buvo nustatyti galimai sukčiavimu užsiėmę 10 įtariamųjų, o tyrimo eigoje – dar du kartu veikę asmenys.(…) Sukčiai prisidengdavo skirtingomis bendrovėmis – steigė vis naujas, senosioms skelbė bankrotus arba stabdydavo veiklą. Džiaugiuosi tyrimą atlikusių policijos pareigūnų, neskaičiavusių savo laiko, kruopščiu darbu. Jų dėka 109 tomų apimties baudžiamoji byla per pusantrų metų buvo užbaigta ir dabar perduota teismui. Ši byla yra viena didžiausių Marijampolės apylinkės prokuratūros istorijoje.“
Baudžiamasis kodeksas, kaip pažymėjo prokuroras, už sukčiavimą numato baudą arba laisvės atėmimo bausmę iki 8 metų.
Diana Zubavičienė