Ketvirtadienis, 28 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėnoje gyvenantys karo pabėgėliai ukrainiečiai – apie varėniškius

Varėnoje gyvenantys karo pabėgėliai ukrainiečiai – apie varėniškius

Nuo pat karo Ukrainoje pradžios iš šios šalies sostinės Kijevo į Lietuvą atvykęs ir svetingų varėniškių namuose apsigyvenęs garbaus amžiaus ukrainietis Savelijus Pinskis su žmona savo ranka parašė „Merkio krašto“ redakcijai net du laiškus apie Varėnos žmones, su kuriais jiems tenka bendrauti…

Pono Savelijaus Pinskio laiškus, parašytus rusiškai, išvertėme į lietuvių kalbą bei sujungėme į vieną. Ir štai ką jis juose rašo savo ir žmonos vardu.

„Gerbiamoji vyriausioji redaktore!

Norime papasakoti Jūsų laikraščiui apie dėmesio vertus žmones, gyvenančius Varėnos mieste.

Mes, Kijevo gyventojai, šių metų kovo pradžioje dėl karo veiksmų buvome priversti bėgti iš Ukrainos.

Mus, visiškai nepažįstamus žmones, kuriems jau daugiau nei 80 metų amžiaus, priėmė į savo namus Varėnos Tvenkinio gatvėje 1 gyvenančios Onutės Savickienės ir Sigito Sinkevičiaus šeima. Sutiko taip, kaip sutinka tik pačius artimiausius  gimines: aprūpino gyvenamąja vieta su visais patogumais, paruošė valgyti ir pripildė pilną šaldytuvą maisto produktų. Kadangi atvykome tik su viena kuprine, kurioje tebuvo dokumentai ir apatinių baltinių pamaina, šeimininkai mus aprengė ir apavė nuo galvos iki kojų. Tą viską jie darė labai rūpestingai, nesavanaudiškai ir su meile.

Toli gražu ne kiekvienas giminaitis gauna tiek šilumos ir dėmesio, kiek jo mums suteikė šie puikūs žmonės. Būtent tokie žmonės garsina savo miestą ir savo šalį visame pasaulyje. Jie didžiuojasi savo šalimi, todėl ir šalis turi jais didžiuotis!

Visi darbai namuose ir ūkyje gula ant mūsų šeimininkės Onutės pečių, o tų darbų labai daug, nes kartu su mumis jos name iš viso gyvena net 8 karo pabėgėliai iš Ukrainos. Šeimininkai – nebejauni žmonės, bet, nepaisant didelio užimtumo, jie nė minutės nepalieka mūsų be dėmesio. Taip, kaip gyvena jie, gali gyventi tik labai plačios širdies žmonės. Tad mes ir norim per Jūsų laikraštį jiems pareikšti didžiulį dėkingumą ir pagarbą.

Didelę mūsų nuostabą kelia tik tai, kad bent dalies materialinių, fizinių ir moralinių išlaidų, reikalingų 8-ių karo pabėgėlių išlaikymui, iki šiol mūsų šeimininkams niekas nekompensuoja. Tikimės redakcijos pagalbos šiam klausimui išspręsti, taip pat tikimės, kad per Jūsų laikraštį apie šią mus į savo namus priėmusią nuostabią šeimą sužinos kuo daugiau žmonių.

Kadangi mes su žmona nesam stiprios sveikatos, Onutė ir Sigitas mums papasakojo apie Lietuvoje veikiančią medicininės pagalbos karo pabėgėliams iš Ukrainos programą, bei patarė kreiptis į Varėnos polikliniką.

Poliklinikoje mums patiko. Registratūros darbuotojai tiksliai išmano savo darbą: labai įdėmiai mus išklausė ir rekomendavo rusiškai kalbantį šeimos gydytoją Saulių Ivanauską. Poliklinika aprūpinta šiuolaikine medicinine įranga, visur ideali tvarka.

Šeimos daktaras Saulius Ivanauskas, jautrus, dėmesingas ir puikus specialistas, labai greitai išsiaiškino visas mūsų ligas, o jų mudu su žmona turim gana daug, nes kiekvienam – jau po daugiau nei 80 metų amžiaus. Mums buvo paskirtas gydymas, konsultacijos, pakeisti vaistai, po ko pasijutome žymiai geriau.

Su šeimos gydytoju dirbanti medicinos sesuo Daiva Leikaitienė taip pat puikiai atlieka savo pareigas bei visuomet pasirengusi padėti, kaip ir procedūrų kabinete dirbanti Audronė Bernatavičienė, suleidusi mums 20 injekcijų be skausmo ar kokių pasekmių.

Tokie puikūs medikai ne tik gydo pacientus, bet ir garsina Lietuvos mediciną. Nuoširdus ačiū jiems už jų garbingą triūsą.

Ne mažiau svarbią reikšmę turi ir tas faktas, kad vaistai ir procedūros mums nieko nekainavo. Mums, pensininkams, tai labai svarbu.

Su pagarba                        

S. B. Pinskis ir G. A. Pinskaja“

Mūsų inf.

Redakcijos prierašas. „Merkio kraštas“ yra ne kartą rašęs, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) dar šių metų balandžio 5 d. patvirtino „Kompensacijų už būsto suteikimą užsieniečiams, pasitraukusiems iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje, apskaičiavimo ir išmokėjimo tvarkos aprašą“, pagal kurį būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, apgyvendinę Ukrainos karo pabėgėlius, galėtų teikti prašymus kompensacijoms gauti.

Tokius prašymus pateikusiems ir panaudos sutartį su priimtais karo pabėgėliais sudariusiems Lietuvos piliečiams už vieną apgyvendintą asmenį iš Ukrainos tris mėnesius (nuo balandžio iki birželio) buvo mokama 150 eurų kompensacija, už kiekvieną paskesnį, apgyvendintą tame pačiame būste – po 50 eurų per mėnesį.

Neseniai SADM pranešė, kad kompensacijų mokėjimo laikotarpis yra pratęstas nuo 3 iki 6 mėnesių, tad šalies gyventojai kviečiami teikti prašymus kompensacijoms gauti, o tie, kurie jas gauna – kreiptis dėl jų pratęsimo į savivaldybės administraciją pagal būsto registracijos vietos adresą.

Panaudos gavėjai, kurių būstas ar kitos gyventi tinkamos patalpos yra įregistruotos Varėnos rajone, prašymus gali pateikti atvykę į Socialinės paramos skyrių (Vytauto g. 12), atsiųsti pašto siunta arba el. paštu rupyba@varena.lt. Daugiau inf. – (8 310) 31990 arba (8 310) 53627.

Taigi ponia Onutė, kurios namuose, be sutuoktinių Pinskių, gyvena dar 6 karo pabėgėliai iš Ukrainos, kompensaciją turėtų gauti, jei jos dar negavo. O kad ir kiti varėniškiai, nepaminėti p. Savelijaus laiškuose, – labai supratingi bei padeda kuo gali nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams, „Merkio kraštui“ papasakojo ir pati p. Onutė dar šių metų balandžio 12 d. straipsnyje „Karas Ukrainoje išryškino ir mūsų žmonių vertybes“.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai