Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėnos autobusais galėsim važiuoti už dyką

Varėnos autobusais galėsim važiuoti už dyką

Paskutiniajame praėjusių metų (gruodžio 28 d.) posėdyje rajono tarybos sprendimu tik po ilgų ir karštų diskusijų nustatyta, kad nuo vasario 1 dienos visi keleiviai UAB Varėnos autobusų parko reguliaraus vietinio (priemiestinio) susisiekimo autobusų maršrutais bus vežami nemokamai, o bendrovės patirtus visus nuostolius savivaldybė kompensuos iš rajono biudžeto…

Pajamų už bilietus per mažai

Aiškinamajame rašte rajono tarybai nurodyta, kad savivaldybei priklausanti uždaroji akcinė bendrovė Varėnos autobusų parkas (savivaldybei priklauso 100 proc. bendrovės akcijų) vežioja keleivius reguliaraus vietinio (priemiestinio) susisiekimo maršrutais, bet surenkama suma už parduotus bilietus nėra didelė.

Didžiausią dalį šio viešojo transporto keleivių sudaro mokiniai, senjorai bei įvairių individualių poreikių turintys žmonės, kuriems taikomos važiavimo lengvatos. Patirti UAB Varėnos autobusų parko nuostoliai yra padengiami iš rajono biudžeto.

Antai 2019 metais savivaldybės paskaičiuota lengvatų ir nuostolių kompensacijos suma sudarė 368 tūkst. 321 eurą, o pinigų už bilietus per tą laiką Varėnos autobusų parkas surinko dešimt kartų mažiau – 30 tūkst. 621 eurą. 2020-aisiais metais lengvatų ir nuostolių kompensacija siekė 362 tūkst. 520 eurų, bilietų per metus teparduota už 21 tūkst. 367 eurus.

Panaši situacija buvo ir 2021-aisiais metais: kompensacijų priskaičiuota beveik 286 tūkst. eurų (be gruodžio mėn.), o bendrovė pardavė bilietų tik už 22 tūkst. eurų. Tad sprendimo projekte, kurį parengė Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Jotautas, rajono tarybai pasiūlyta nuo 2022 metų vasario 1 dienos visus keleivius po rajoną Varėnos autobusų parko maršrutiniais autobusais vežti išvis nemokamai.

„Besiplečianti geroji praktika“ opozicijos neįkvėpė

Jei rajono taryba priimtų tokį sprendimą, kaip nurodė prie minėtojo sprendimo projekto pridėtas Aiškinamasis raštas, „tikimasi, kad padaugės asmenų, kurie vietoj važiavimo nuosavu automobiliu pasirinks važiavimą viešuoju transportu, taip pat bus prisidedama prie švaresnės krašto aplinkos“, o „administracinė našta nepadidės“.

Vienintelis minusas, kaip teigta, – kad rajono savivaldybei teks papildomai iš biudžeto kompensuoti bendrovei nesurinktas lėšas už parduotus bilietus, kurios iki šiol siekė, kaip minėjome, nuo 20 iki 30 tūkst. eurų kasmet.

Varėnos autobusų parkas aptarnauja maršrutus į Strėžiūnus, Kalesninkus, Padaugę, Kalvius, Dubičius, Merkinę, Rakus, Krūminius, Kareivonis, Ginakiemį, Lynežerį, Krivilius, Valkininkus, Dargužius, Žiūrus, Kaniavą, Paūlius, Druskininkus, Liškiavą, Vilkiautinį.

Sprendimo projektą rajono tarybai svarstyti pristatęs Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis aiškino, kad atsižvelgta ne tik į menkas pajamas, gaunamas už bilietus, bet ir „į kitų savivaldybių praktiką“ ypač Žemaitijos regione, „kur keleivius nemokamai vežioja Tauragės, Plungės, Mažeikių, Raseinių, Telšių savivaldybės“, taip pat Kretinga, o Rokiškyje irgi nuo šių metų planuojama tą daryti. „Toji gera praktika plečiasi per Lietuvą ir vėliau, manom, apims didžiąją dalį Lietuvos, – kalbėjo pranešėjas. – Pas mus surenkamos lėšos už bilietus nesudaro nė 7 procentų visų išlaidų, kitur jos sudarydavo daugiau procentų, bet, nepaisant to, savivaldybės ryžosi šiam variantui.“

Tačiau rajono tarybos opozicija įžvelgė, kad vežioti keleivius nemokamai Varėnos autobusų parko maršrutiniais autobusais tėra populistinė mero dovana gyventojams prieš artėjančius savivaldos rinkimus (kurie, beje, turėtų vykti tik po gerų metų – 2023-iųjų pavasarį), arba, kaip išsireiškė opozicijos atstovas Jaunius Grikšas, t. y. žmonių balsų pirkimas už jų pačių pinigus.

Vienas iš tikslų – paskatinti gyventojus važiuoti visuomeniniu transportu

Kiti gi iš opozicijos garsiai stebėjosi bei piktinosi, kad meras surado galimybę iš deficitinio rajono biudžeto kompensuoti visas viešojo transporto išlaidas, nors tuo pat metu gyventojams didinami mokesčiai už atliekų tvarkymą, pinigų pritrūksta net keliams valyti ar biudžetininkų atlyginimams suplanuoti iki metų pabaigos, o ne viena dešimtis tūkstančių išmėtoma pabrangusiems projektams jau jų vykdymo metu arba tuos projektus pristabdant dėl pasirinktų netinkamų projektuotojų.

„Mes gaunam barti, jei esam priversti dėl padidėjusių kainų didinti mokesčius, o jei randam galimybę žmonėms palengvinti, tarkim, važiavimą ir padaryti jį nemokamą, tada irgi gaunam barti, – atsiliepė meras Algis Kašėta į opozicijos priekaištus. – Tiesą pasakius, kolegos, man jūsų pyktis ir nusivylimas nelabai suprantamas.(…) Vienas iš tikslų – būtent paskatinti žmones važiuoti visuomeniniu transportu, nes kiekvienas kaimo gyventojas skaičiuoja savo pajamas, bando sutaupyt, prašo kaimynų pavežt į gydymo įstaigas ar apsipirkt. (…) Tikrai tikimės, kad autobusuose keleivių žymiai padaugės, ir tai vienas iš pagrindinių aspektų, dėl ko priimam šį sprendimą…“

Opozicijos priekaištai kartojosi bei diskusija tęsėsi ir po šio mero atsiliepimo, bet buvo pareikšta ir naujesnių minčių. Antai Martynas Katelynas priminė, kad „šita lengvata, kai visuomeninis transportas tampa nemokamas, gimė Olandijoj, Vokietijoj, ir pirminis jos tikslas buvo ne padėti gyventojams sumažinti kaštus kelionei, bet persodinti juos iš asmeninių automobilių į viešąjį transportą, sumažinti išmetamųjų dujų kiekį ir panašiai.“

Pasak vicemero, autobusų maršrutus galima tobulinti

„Jei atsižvelgtume į šiuos dalykus, tai akivaizdžiai matom, kad pas mus šitas dalykas nesuveiks, nes mes turim visiškai nepatogų transporto tvarkaraštį, o mūsų transportas nėra nei ekologiškas, nei netaršus, – kalbėjo rajono tarybos narys. – Varėnos autobusų parkas turi duomenų, kiek yra pervežama žmonių per metus, ir gal galėtų pateikti 2020, 2021 metų skaičius. Tai mano prašymas būtų – po metų palyginti, kiek vis dėlto pervežta keleivių 2022 metais, kiek padaugėjo važiuojančiųjų visuomeniniu transportu. Tada ir galėsim pasakyt, ar šitas sprendimas buvo naudingas, ar nenaudingas.“

Kad Varėnos autobusų parko vietinio susisiekimo autobusų maršrutai gyventojams yra nepatogūs, pritarė ir daugiau rajono tarybos narių. Tuo tarpu mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius dėl to nematė didelės bėdos sakydamas, kad „tai amžinas procesas ir, jei tik rasis puikių idėjų, geresnių pasiūlymų tuos maršrutus tobulinti, yra autobusų parkas, to parko valdyba, yra savivalda, kurie visada viešoms diskusijoms yra atviri“.

Rajono tarybos narys Vidas Mikalauskas teiravosi pranešėjo, kiek konkrečiai numatyta padidinti dotaciją Varėnos autobusų parkui 2022 metais ir kaip parko administracija „numato po šito sprendimo didinti vairuotojų atlyginimus, nes gali žymiai sumažėt jų suinteresuotumas dirbti šioje įmonėje“.

Atsakydamas į pirmąjį klausimą Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis paminėjo, kad papildomai „reikės dotuot bilietų skirtumą“, t. y. prie kasmetinės kelių šimtų tūkstančių dotacijos pridėt dar ir poros ar trejeto dešimčių tūkstančių eurų sumą, be to, brangstantis kuras „ir visa kita“ tą dotaciją irgi „kažkiek natūraliai“ padidins.

„Turbūt pasimatys, kurie vairuotojai sąžiningi, kurie – ne, nes dabar iš tikrųjų landa nesąžiningumui dingsta – visi keleiviai bus vežami nemokamai, – kalbėjo pranešėjas, atsakydamas į antrąjį V. Mikalausko klausimą. – Bilietus jie (keleiviai – aut.) gaus, kaip ir anksčiau, tik kainos vietoje bus parašytas nulis. Situaciją dabar sunku prognozuoti, bet tikimės, kad didžioji dalis sąžiningų vairuotojų liks dirbti autobusų parke.“

Opozicija nieko gera nesitiki

Vis dėlto opozicija tebemanė, kad nieko gera iš sprendimo nemokamai vežioti keleivius vietiniais maršrutais nebus, nes „šimtaprocentinė dotacija autobusų parkui panaikins šios įstaigos motyvaciją ieškoti naujų būdų savo veiklai vystyti“, o tos veiklos nevystant ir nepritaikius autobusų tvarkaraščio gyventojų patogumui („nes apie kokį patogumą galime kalbėti, kai autobusas važiuoja kartą per savaitę nepatogiu laiku, o kai kurių gyvenviečių vasaros laiku visuomeninis transportas išvis nepasiekia“), tikrai nepadaugės važiuojančiųjų.

„Jeigu taip niekam nereikia visuomeninio transporto, kodėl jūs manot, kad tai turės tokį didelį ir baisų efektą, ir meras staiga nusipirks viso rajono balsus? – opozicijai pareplikavo meras A. Kašėta. – Taigi niekam pagal jus neaktuali šita problema…“

„Už“ tai, kad nuo šių metų vasario 1 dienos visi keleiviai Varėnos autobusų parko reguliaraus vietinio (priemiestinio) susisiekimo autobusų maršrutais būtų vežami nemokamai, balsavo 15 rajono tarybos narių (Rytis Amšiejus, Kęstutis Budėnas, Virginija Druskinienė, Michailas Golubevas, Saulius Ivanauskas, Rasa Kačiurinienė, Gintautas Kanauka, Danutė Karalevičienė, Algis Kašėta, Marius Krakauskas, Valdas Kukulskis, Giedrius Samulevičius, Audrius Saulynas, Rasa Tamulienė, Virginijus Varanavičius).

„Prieš“ tokį sprendimą balsavo 4 tarybos nariai (Jaunius Grikšas, Povilas Saulevičius, Algis Miškinis, Marijonas Čapkovskis), susilaikė 5 (Angelė Malinovskienė, Vidas Mikalauskas, Ąžuolas Kuprys, Daiva Tamulevičienė, Martynas Katelynas).

Diana ZUBAVIČIENĖ

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai