Pirmadienis, 16 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėnos greitosios pagalbos padaliniui beliko pusmetis

Varėnos greitosios pagalbos padaliniui beliko pusmetis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įgyvendinant greitosios medicinos pagalbos
(GMP) reformą, šalyje veikiančios GMP stotys bus sujungtos į vieną tarnybą, o tai
reiškia, kad Varėnos poliklinikos GMP padalinys bus uždarytas ir priskirtas naujajai tarnybai, o tam pritarė ir mūsų rajono aukščiausioji valdžia, tiesa, ne visa…

Prašė apsispręsti iki rugsėjo

Trumpai priminsime, kad nuo kitų metų liepos 1 dienos Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ruošiasi sujungti visas šalies greitosios medicinos pagalbos įstaigas į vieną tarnybą, kuri bus pavaldi SAM ir turės 5 regioninius padalinius didžiausiuose miestuose, tai yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje. Ministerija taip pat žada, kad miesto gyventojai greitosios pagalbos turėtų sulaukti per 15 minučių, kaimo – per 25 minutes.

SAM prašymu visos Lietuvos savivaldybės, o tarp jų ir Varėnos, iki šių metų rugsėjo 15 dienos turėjo apsispręsti dėl GMP padalinių uždarymo. Šis klausimas buvo įtrauktas į šių metų rugpjūčio 30 dienos rajono tarybos darbotvarkę, tačiau išimtas mero Algio Kašėtos siūlymu ir tarybos narių sutikimu, nes politikams kilo daug klausimų, kuriuos tiek rajono savivaldybė, tiek Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) aiškinosi iki šiol (apie tai rašėme šių metų spalio 4 d. „Merkio krašto“ str. „Greitąją medicinos pagalbą po Varėnos rajoną skraidins malūnsparnis?“ ir lapkričio 15 d. str. „Galvos neguldo, kad viskas bus gerai, bet labai tikisi“).

Posėdyje dalyvavo ir ministerijos atstovė

Minėtasis klausimas rajono tarybai pateiktas svarstyti šį antradienį, o apie GMP reformos tikslus ir jos eigą nuotoliniu būdu plačiau papasakojo ir į rajono tarybos narių klausimus atsakė SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė. SAM Departamento direktorė teigė, kad pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą žmogaus gyvybės gelbėjimas yra ne savivaldybių, bet valstybės funkcija, o vienas iš pagrindinių reformos tikslų esą yra išsaugoti visus GMP darbuotojus, kad jie dirbtų ir naujojoje žmonių gyvybių gelbėjimo tarnyboje.

O. Vitkūnienė taip pat vardijo, kad maždaug 40 mln. eurų yra numatyta naujosios GMP tarnybos infrastruktūros bei tarnybinių automobilių atnaujinimui, įrangai; dar maždaug 7 mln. eurų – GMP skaitmenizavimui; GMP specialistų apmokymui ketinama skirti apie 700 tūkst. eurų, o GMP vairuotojų perkvalifikavimui – apie 1 mln. 200 tūkst. eurų. „Šiuo metu Varėnoje būtų tikslingas 6 vairuotojų perkvalifikavimas į paramedikus ir 20 darbuotojų kvalifikacijos tobulinimas“, – sakė SAM departamento direktorė.

Varėnos GMP padalinio uždarymui pritarė ne visi

Rajono tarybos opozicija nebuvo linkusi patikėti ministerijos pažadais, kad užmiestyje GMP brigada į iškvietimą atvažiuos vos per 25 minutes, nes, pavyzdžiui, Kaniavos seniūnijoje įsikūrę Rakų ir Kalvių kaimai nuo Varėnos miesto yra nutolę net apie 40 kilometrų.

Vietos politikai SAM departamento direktorės prašė garantijų, kad Varėnos rajone tikrai išliks dvi GMP brigados, o galbūt netgi yra „teorinė galimybė turėti trečią“. O. Vitkūnienė garantavo, kad „nėra nė kalbos“, jog GMP brigadų rajone bus mažiau nei 2, tuo tarpu dėl 3-osios brigados esą bus galima kalbėti po kitų metų liepos 1 dienos, kai pradės dirbti naujoji GMP tarnyba.

SAM atstovė atsakė ir kas išmokės Varėnos GMP darbuotojams išeitines kompensacijas, jeigu šie nenorės eiti dirbti į naująją įstaigą. O. Vitkūnienės paaiškinimu, yra du variantai – Varėnos poliklinika darbuotojui galėtų pasiūlyti kitas pareigas poliklinikoje arba jį atleisti. „Kadangi tai yra darbdavio ir darbuotojo klausimas, ministerija išeitinių nekompensuos ir ši našta tektų Varėnos PSPC“, – teigė ji.

„Už“ siūlymą likviduoti Varėnos poliklinikos GMP padalinį nubalsavo 12 tarybos narių, 2 balsavo „prieš“, dar 8 susilaikė. Sprendimo projektui pritarta.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai