Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarpilės gatvė irgi nori gyventi civilizuotai

Varpilės gatvė irgi nori gyventi civilizuotai

Europos Sąjungos narės, tarp jų ir Lietuva, yra įsipareigojusios tankiai apgyvendintose teritorijose visas nuotekas tvarkyti centralizuotai, todėl Lietuvos aplinkos apsaugos ministerija ragina tokių teritorijų gyventojus jungtis prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos, antraip jie bus nubausti; o štai Senosios Varėnos Varpilės gatvės gyventoja „Merkio kraštui“ sakė irgi norinti jungtis prie tokios sistemos, kuri savivaldybės dokumentuose yra, o tikrovėje – ne…

Jaučiasi užmiršti

Praėjusio trečiadienio rytą vieno iš Senosios Varėnos Varpilės gatvės privačių gyvenamųjų namų savininkė (pavardė redakcijai žinoma) „Merkio kraštui“ pasakojo, kad jos sklype esanti betoninė nuotekų surinkimo talpykla yra sandari ir atsakingai valoma – nuotekas du sykius per metus išveža UAB „Varėnos vandenys“, kiekvieną kartą už tai susimokėjus po maždaug 30 eurų. Tačiau moteris sakė, kad individualiai tvarkyti komunalines nuotekas jai tik papildomas vargas, todėl kartu su kitais kaimynais dar prieš keletą metų paprašė rajono savivaldybės prijungti jų srutų talpyklas prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų.

„Visur aplinkinėse gatvėse namai yra prijungti prie centrinės kanalizacijos, o mūsų gatvės pusė – kaip koks apendicitas… Nors mums irgi norisi gyventi kaip visas „svietas“ ir nereikėtų nuolat prašyti, kad visą tą sukauptą „turtą“ išvalytų. Visi, kas norėjo jungtis, rašė prašymus, ir ne vieną kartą, bet niekas čia nieko nedaro. Buvo pas mus kažkoks specialistas atvažiavęs su popieriais, apsižiūrėjo ir išvažiavo. Ir dar mano namą iš visų pusių nufotografavo, nežinau, kam jam to reikėjo, nepaklausiau…“, – rūpinosi moteris.

Kas prašė, tas ir gaus

Pagal Aplinkos apsaugos ministerijos parengtą planą nuotekas tvarkantys gyventojai patys įpareigoti prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo infrastruktūros tuo atveju, jeigu ji nutiesta iki žmogaus nuosavo sklypo ribos. To nepadarius – grės baudos. Tuo tarpu savivaldybėms nurodyta iki kitų metų užtikrinti, kad aglomeracijose (paprastai aglomeracijas sudaro centrinis miestas ir aplink jį sutelktos mažesnės gyvenvietės) ne mažiau kaip 98 proc. gyventojų nuotekų būtų tvarkomos centralizuotai. Šis aplinkosauginis projektas, kuomet valstybė padengia visas prijungimo išlaidas, gali būti įgyvendinamas aglomeracijose, arba, kitaip tariant, vietovėse, kuriose gyvena daugiau kaip 2 tūkst. žmonių.

„Merkio krašto“ pakalbintas Varėnos rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas, ekologas Antanas Labanauskas aiškino, kad centralizuotų tinklų plėtra privačiose valdose Senojoje Varėnoje jau prasidėjusi ir greitu metu turėtų būti užbaigta. Specialistas taip pat atkreipė dėmesį, kad prie centrinės kanalizacijos nemokamai bus prijungti tik tie namų ūkiai, kurie to prašė iš anksto.

„Tiems, kurie norėjo ir kreipėsi, jau yra suprojektuotas įvedimas. Šiuo metu tvarkoma Senosios Varėnos Beržų gatvė, visai netoli ir Varpilės gatvė. Manau, kad mėnesio laikotarpyje ir ten bus padaryta. Bent jau taip tikiuosi, nes sunku kalbėti už rangovą. Šis projektas pradėtas dar 2017 metais, bet užtruko finansavimo gavimas ir projektavimas. Dabar gyventojai irgi gali kreiptis, bet mes galėsime juos įtraukti tik tuomet, jeigu kas nors atsisakytų. Teikėme prašymus 2017 metais, kai dar savivaldybės galėjo tai padaryti, o dabar paraiškas gali teikti tik vandens tiekimo įmonės, šiuo atveju „Varėnos vandenys“, – komentavo A. Labanauskas.

Likusieji turės susimokėti patys

UAB „Varėnos vandenys“ direktorius Eimantas Kirkliauskas „Merkio kraštui“ irgi tvirtino, kad redakcijos interesantės sklypas dar šiemet bus prijungtas prie centralizuotos nuotekų valymo sistemos, kaip ir visi kiti individualūs Varpilės gatvės namai, kurių prašymų buvo sulaukta. E. Kirkliauskas taip pat laikėsi pozicijos, kad nuotekų tvarkymas yra pačių gyventojų reikalas. „Gyventojai, kurie norėjo ir pateikė prašymus, yra prijungiami. Juk nepastatysi prie kiekvieno namo pareigūno ir nepriversi prisijungti. Mes buvome gyventojus informavę, raginome juos prisijungti prie centralizuotų nuotekų valymo tinklų“, – teigė E. Kirkliauskas.

Tiems, kurie savo vandenvala pasirūpino anksčiau, technines nuotekų valymo įrenginių išlaidas apmoka valstybė, šiam reikalui numačiusi kompensaciją, tačiau, kaip aiškino „Varėnos vandenų“ vadovas, parama išmokama ne konkrečiai gyventojams, o savivaldybėms, kurios vėliau turi atsiskaityti su rangovais už atliktą darbą.

Kadangi aplinkosauginiuose reikalavimuose yra numatyta, jog projektas gali būti įgyvendinamas vietovėje su daugiau kaip 2 tūkst. gyventojų, Senosios Varėnos gyvenvietė buvo prijungta prie Varėnos miesto, taip sudarant vadinamąją Varėnos aglomeraciją. Mūsų rajone tokia aglomeracija yra tik viena.

„Taip, gyventojai turėjo kreiptis į „Varėnos vandenis“, bet tam (iš valstybės lėšų prijungti gyventojų vamzdynus prie centralizuotų nuotekų tinklų – aut.) daugiau pinigų nėra numatyta. Mūsų tikslas šių metų pabaigoje bus pasiektas – 98 procentai Varėnos aglomeracijos gyventojų bus prijungti prie centralizuotų nuotekų valymo tinklų, ir baudos dėl pažeidimo iš Europos Komisijos Varėnos aglomeracija negaus. Dėl vieno ar dviejų gyventojų nesikreipsime ir neprijunginėsime, nes tai – didelis darbas, kadangi reikia iš anksto planuoti investicijas ir visa kita“, – kalbėjo „Varėnos vandenų“ vadovas.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai