Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVazos namo atkūrimo už 1,5 mln. eurų planas vertintas prieštaringai

Vazos namo atkūrimo už 1,5 mln. eurų planas vertintas prieštaringai

Prieš savaitę rajono taryba tik po ilgų diskusijų pritarė (18 balsų – „už“ ir 6 tarybos nariai susilaikė), kad istorinis Vazos namas Merkinėje būtų atkurtas ir pritaikytas konferencijų, ekspozicijų, suvenyrų pardavimo ir panašiai veiklai už preliminariai numatytą palyginti milžinišką sumą – iki 1 mln. 558 tūkst. eurų, juolab kad daugiau nei pusę tos sumos – net 808 tūkst. eurų – tektų sumokėti iš mūsų rajono trejų metų biudžetų ir gal dar tektų pasiskolinti, o tik likusiais 750 tūkst. eurų paremtų Europos Sąjungos fondai, bet gal
net neparemtų…

Jeigu būtų gauta ES finansinė parama
Rajono savivaldybė, atsižvelgusi į dar praėjusių metų gruodį Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) paskelbtą kvietimą teikti planus, kaip aktualizuoti turimą kultūros paveldą, savivaldybės tarybai svarstyti parengė sprendimo projektą dėl garsiojo istorinio Vazos namo Merkinėje atkūrimo bei pritaikymo kultūrinei veiklai.

Šiuo sprendimo projektu („Dėl projekto „Istorinio Vazos namo atkūrimas ir įveiklinimas“ įgyvendinimo“) siūlyta rajono tarybai pritarti, kad trijų aukštų vadinamojo Vazos namo pastatas būtų kapitališkai suremontuotas, o jo vidus pritaikytas visuomenės kultūrinėms reikmėms.
Pirmajame šio pastato aukšte, kaip sakė sprendimo projektą rajono tarybai pristačiusi Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė, yra numatytos „konferencijų erdvės, taip pat – rūbinė ir maža suvenyrų parduotuvytė“, antrajame aukšte – ekspozicijų salės istorine tematika „nuo priešistorinių laikų, viduramžių, Magdeburgo teisių suteikimo Merkinei, XIX amžiaus, II pasaulinio karo“. Trečiajame aukšte būtų įrengta 10 „miegamųjų vietų“ svečiams apgyvendinti, iš kurių viena – pritaikyta neįgaliems žmonėms, nes „prie pastato bus įrengtas liftas“.
Visas tas statybas ir istorinio pastato, biurokratiškai kalbant, „įveiklinimą“ turėtų atlikti Merkinės krašto muziejus, kai būtų (jeigu būtų) gautas maksimalus finansavimas iš Europos Sąjungos fondų – 750 tūkst. eurų.
Beveik milijono eurų iš rajono biudžeto gali ir neužtekti
Bet rajono tarybą daug labiau neramino, kad gavus tokio dydžio ES finansinę paramą Vazos namui atkurti, savivaldybei iš vietos biudžeto tektų prisidėti dar didesne suma – 808 tūkst. eurų, kaip nurodyta Aiškinamajame rašte, ir gal net prireiktų skolintis iš banko.
Dėl to daugiausia diskusijų, anot pranešėjos S. Griškevičienės, ir kilo dar tarybos komitetų posėdžiuose, po ko pasiūlyta 2024-2026 metų rajono biudžetuose numatyti iki 51,87 proc. dydžio dalinį finansavimą nuo Projekto „Istorinio Vazos namo atkūrimas ir įveiklinimas“ biudžeto bei „visas netinkamas finansuoti, bet šio Projekto įgyvendinimui būtinas išlaidas, jeigu tokių bus, ir tinkamų išlaidų dalį, kurių nepadengia Projektui skiriamos finansavimo lėšos“.
Čia rajono tarybos narys nuo opozicijos Povilas Saulevičius bandė įžvelgti, kad nenurodžius, kokią procentinę dalį biudžeto būtų galima skirti netinkamoms finansuoti išlaidoms, savivaldybės administracija galės šiam Projektui leisti rajono biudžeto pinigus „neribotai“, „tokia apimtimi, kiek sugalvoja“, tad „Projekto galutinė kaina gali viršyti ir 2 milijonus, ir daugiau“, „ir rajono tarybos nariai apie tai nežinos“.
Savivaldybės administracijos Finansų ir investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičienė tarybos nariui priminė, kad dabar tėra svarstoma, ar pritarti šiam Projektui, ar ne. Ir tik tuomet, jei jam būtų pritarta, ir jei vėliau, jau įgyvendinant Projektą, pasak pranešėjos, numatytų lėšų pritrūktų, dėl papildomo „kiekvieno euro“ savivaldybės administracija prašytų rajono tarybos patvirtinimo.
„Administracija negali savavališkai „išpūsti“ kainos ir pati neskirsto asignavimų – tik rajono tarybos nariai gali nuspręsti, kiek ir kam jų reikia, – kantriai aiškino S. Griškevičienė. – O jeigu būtų tokių netinkamų išlaidų, mes rajono tarybai siūlysim biudžeto keitimą, kur bus nurodyta, kam reikalingos papildomos lėšos. Ir jeigu taryba sutinka, tik tuomet yra vykdomi papildomi darbai ir tik tuomet pasirašome sutartis. Be rajono tarybos jokie papildomi veiksmai negali būti atliekami.“
Skolos limitas savivaldybei leidžia skolintis iki 10 mln. eurų
Ar dabartinė siūloma formuluotė dėl dalinio finansavimo Vazos namo projektui įgyvendinti iš trejų metų rajono biudžetų yra tinkama, mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius paprašė atsakyti savivaldybės kontrolieriaus Gintauto Šakalio.
Savivaldybės kontrolierius aiškino kartu su Finansų ir investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičiene sutarę, kad rajono tarybos sprendimo projekte nereikia nurodyti netinkamų finansuoti lėšų „procentinių lubų“, antraip „vien dėl to finansavimo iš CPVA“ Vazos namui atkurti gali ir nebūti.
„Galbūt geriau kontroliuoti tų lėšų panaudojimą eigoje, negu įrašyti į sprendimo projektą ir negauti finansavimo“, – svarstė savivaldybės kontrolierius G. Šakalis.
Be to, čia pat paaiškėjo, kad jei ES finansinė parama ir būtų gauta, savivaldybei pinigų, tikėtina, teks skolintis.
„Mes greičiausiai turėsime imti paskolą dėl šio stambaus Projekto (Vazos namo-aut.), dėl kurios vėl kreipsimės į tarybą, ir, be abejo, dėl paskolos ėmimo turėtume gauti savivaldybės kontrolieriaus išvadą, – optimizmo nestokojo pranešėja S. Griškevičienė. – Ir tokią galimybę mes turime, kadangi skolos limitas labai padidintas, ir dabar mes galim skolintis virš 14 milijonų eurų, o esam pasiskolinę tik 4 milijonus, tai likučio turime apie 10 milijonų.“
Pranešėjos optimizmą ėmėsi „gesinti“ rajono tarybos opozicijos narys Martynas Katelynas, pirma patikinęs, kad pritaria Vazos namo Merkinėje atkūrimui, ir „viskas būtų labai gerai, jei ne kasdieninės merkiniškių problemos dėl vandentiekio, gatvių asfaltavimo“.
Gatvių asfaltavimas, anot tarybos nario, merkiniškiams svarbesnis
Rajono tarybos narys M. Katelynas priminė savivaldybės pažadus išasfaltuoti visas Merkinės gatves iki šių metų, bet „pagal dabartinę situaciją“, pasak jo, tai greičiausiai „nebus įgyvendinta“, nors „šios problemos Merkinės gyventojams tikrai užgožia kultūrinių ir istorinių objektų įveiklinimą“.
Be to, savivaldybės administracijos planai imti paskolą iš banko M. Katelyno irgi nežavėjo.
„Žinant dabartinę Europos centrinio banko politiką palūkanų atžvilgiu, galima numanyti, kad ta paskola bus labai brangi, – kalbėjo rajono tarybos narys. – Dar daugiau – projekte (rajono tarybos sprendimo projekte-aut.) numatoma finansuoti visas netinkamas išlaidas, susijusias su Projektu (Vazos namui atkurti-aut.), kas reiškia, kad galima susidurti su situacija, kai gerokai turėsime viršyti pradinį Projekto biudžetą ir, norėdami pabaigti darbus (nes privalėsime tai padaryti pagal įsipareigojimus), turėsime skirti ne vieną šimtą tūkstančių eurų. Suprantama, tai nepriklauso nuo mūsų, nes tokios yra konkurso paramai gauti sąlygos, bet jei staiga darbų metu finansavimo dėl tam tikrų aplinkybių negalėtume patenkinti, susidurtume su situacija, kai tektų grąžinti ir tas paramos lėšas, kurios gali siekti 750 tūkst. eurų. Tad labai siūlau pagalvoti, ar, žvelgiant į dabartines Merkinės problemas, nereikėtų šio Projekto šiek tiek atidėti.“
Baigiamąjį žodį tarė ir posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta.
„Mes nežinom, ar gausim finansavimą, ar laimėsim tą Projektą (Vazos namui atkurti-aut.) ir paramą, – kalbėjo meras. – Tačiau toks Projektas kaip dabar yra labai reta galimybė, ir labai gali būti, kad artimiausius metus – ir ne kelerius, o daugiau – tokių Projektų nebus. Nes kuo toliau, tuo mažiau, kaip žinom, remiamos „kietosios veiklos“ – rekonstrukcijos ir panašiai – arba parama joms visai neskiriama.“
Už sprendimą, kad Projektas „Istorinio Vazos namo atkūrimas ir įveiklinimas“ vis dėlto būtų įgyvendinamas, nubalsavo dauguma rajono tarybos narių – 18, dar 6 susilaikė.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai