Praėjusio antradienio rajono tarybos posėdyje opozicijos lyderis Povilas Saulevičius, atkakliai bandęs įtikinti tarybos kolegas „teisiškai ir teisingai“ balsuoti, kad jo buvusi bendražygė Antikorupcijos komisijos pirmininkė Angelė Malinovskienė trūk plyšk būtų atstatydinta iš šių pareigų ir apskritai pašalinta iš komisijos, panašu, šiek bei tiek persistengė…
Atskyrė asmeninius priešus nuo politinių oponentų
Dar praėjusių metų lapkričio 26 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „A. Malinovskienė trenkė durimis“ rašėme, kad lapkričio 19-ąją įvykusiame rajono tarybos posėdyje per vadinamąją „mažumos valandą“ opozicinės Socialdemokratų frakcijos narė Angelė Malinovskienė viešai perskaitė merui ir tarybos kolegoms skirtą savo raštišką pareiškimą, jog ji išeina iš opozicinės Socialdemokratų frakcijos, bet prie „jokios kitos frakcijos“ neprisijungs.
Tame pareiškime rajono tarybos narė paminėjo ir tris tokio savo apsisprendimo priežastis, iš kurių bene pagrindinė – kad ji „išmoko atskirti asmeninius priešus nuo politinių oponentų“. Pareiškimą jo autorė įteikė posėdžio pirmininkui ir posėdžių sekretorei užregistruoti, kaip tą numato rajono tarybos pasitvirtintas veiklos reglamentas.
Kas tie asmeniniai A. Malinovskienės priešai opozicinėje Socialdemokratų frakcijoje, dėl kurių ilgametė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narė paliko frakciją, ji pati papasakojo „Merkio kraštui“ jau daug vėliau duotame interviu „Kaip atskirti asmeninius priešus nuo politinių oponentų“, pub-likuotame šių metų vasario 28-ąją.
Pasak A. Malinovskienės, Socialdemokratų frakcijoje „viskam vadovavo“ frakcijos pirmininkas Povilas Saulevičius, einantis ir LSDP Varėnos skyriaus pirmininko pareigas, bei tuomet nepartinis Martynas Katelynas, „kol dar nebuvo Seimo narys“, kurių interesas buvo, pašnekovės teigimu, per rajono tarybos posėdžius „suvedinėt asmenines sąskaitas su meru“, jį „provokuoti, juodinti, jam kenkti“ – „jie tik tuo ir užsiima“.
Žinojo, su kuo turi reikalą
Negana to, kaip teigė A. Malinovskienė interviu „Merkio kraštui“, tiedu faktiniai Socialdemokratų frakcijos vadovai „primetinėjo“ ir jai savo nuomonę bei „vertė balsuoti taip, kaip jiems reikia“.
„Ir kol tylėjau, viskas buvo gerai, – prisiminė redakcijos interesantė. – Bet kai pradėjau nebetylėt, – tapau nebereikalinga, tapau priešu.“
Kai LSDP Varėnos skyriaus narė A. Malinovskienė rajono tarybos posėdyje pasiskelbė oficialiai išeinanti iš Socialdemokratų frakcijos, M. Katelynas jau buvo Seimo narys. Užtat likęs frakcijos ir LSDP Varėnos skyriaus pirmininkas P. Saulevičius, neilgai trukus tapęs ir Seimo nario M. Katelyno etatiniu patarėju, taip suvadovavo, kad frakcija A. Malinovskienę perdavė svarstyti LSDP Etikos komisijai, kaip ji sakė – „kad pasiaiškinčiau, kodėl išėjau iš frakcijos“.
„Kai parašiau pareiškimą išeit iš Socialdemokratų frakcijos, supratau, kad frakcija mane „išiminės“ ir iš tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkų – žinau gi, su kuo reikalą turiu, – kalbėjo pašnekovė. – O paskui bandys mane išmest iš partijos, atkeršyt. Žinojau, kad mane juodins, todėl iš partijos išėjau pati – vasario 19 dieną išsibraukiau iš sąrašo per internetinę sistemą.“
A.Malinovskienė tuomet dar sykį patikino esanti „laisva“, bet prie rajono tarybos valdančiosios daugumos „neprisijungė ir neprisijungs“, o balsuos „kaip nori ir kaip mano esant reikalinga“.
Planui „išimti“ A. Malinovskienę iš pirmininkų komitetai nepritarė
Beje, kaip parodė tolesni įvykiai, A. Malinovskienė buvo teisi, iš anksto supratusi, kad P. Saulevičiaus vadovaujama Socialdemokratų frakcija ją „išiminės“ ir iš tarybos Antikorupcijos pirmininkų“ bei „bandys atkeršyt“.
„Išiminėjimas“ prasidėjo šių metų vasario 18 d. rajono tarybos posėdžio pabaigoje pagarsintu opozicijos pareiškimu, kad vietoj tarybos narės Angelės Malinovskienės į Antikorupcijos komisijos narius opozicija deleguoja tarybos narį Marijoną Čapkovskį ir siūlo jį skirti šios komisijos pirmininku.
Šį raštišką pareiškimą pasirašė visi 5 opozicinės Socialdemokratų frakcijos nariai: Povilas Saulevičius, Remigijus Baranauskas, Vidas Mikalauskas, Algis Miškinis ir Daiva Tamulevičienė, taip pat – abudu opozicinės Mišrios frakcijos atstovai: Jovita Samauskienė ir pats Marijonas Čapkovskis. Pareiškimas irgi buvo įteiktas merui ir tarybos posėdžių sekretorei.
Pagal minėtąjį pareiškimą posėdžių sekretorė Svajūnė Saulėnaitė parengė ir praėjusio antradienio rajono tarybos posėdyje tarybai pristatė sprendimo projektą, kuriuo siūlyta pakeisti Antikorupcijos komisijos sudėtį, vietoj tarybos narės A. Malinovskienės, šios komisijos narės ir pirmininkės, į tas pačias pareigas skiriant tarybos narį M. Čapkovskį.
Pranešėja taip pat informavo, kad šis sprendimo projektas jau buvo apsvarstytas visų tarybos komitetų posėdžiuose, bet nė viename jų pritarimo nesulaukė.
Su tuo, kad Socialdemokratų frakcijos planas – iškrapštyti buvusią nepaklusnią bendražygę iš opozicijai svarbaus posto – gali nepavykti, niekaip nenorėjo sutikti šios frakcijos pirmininkas ir opozicijos lyderis P. Saulevičius, pareiškęs, kad tiesiog būtina patvirtinti naują „opozicijos narių pateiktą kandidatą Antikorupcijos komisijos pareigoms užimti“.
Patarė žegnotis, „jei rodosi“
„Buvusi Socialdemokratų frakcijos narė, oficialiai išėjusi iš frakcijos ir iš opozicijos, prisijungė prie daugumos ir iš esmės prarado teisę būti tokios komisijos pirmininke“, – „kiečiausio“ savo argumento griebėsi P. Saulevičius, ragindamas tarybos kolegas balsuoti „teisiškai ir teisingai“, nors pats, žinoma, puikiai žinojo, kad nepartinė ir jokiai frakcijai nepriklausanti A. Malinovskienė oficialiai „neprisijungė“ prie rajono tarybos valdančiosios daugumos, tad teisės jai būti Antikorupcijos komisijos pirmininke nei tarybos veiklos reglamentas, nei Vietos savivaldos įstatymas nedraudžia.
A.Malinovskienė nepraleido pro ausis tokios akiplėšiškos bei viešos „asmeninio priešo“ manipuliacijos ir pareikalavo „dabar pono Saulevičiaus patikslinti“, kada konkrečiai ji „prisijungė prie daugumos“, nes pati „tokio rašto nerašė ir nepasirašė“, o „prie daugumos neprisijungė ir nesiruošia jungtis.“
„Ponas Saulevičius“ „patikslino“ replikuodamas, esą „kolegės“ „net pakeista sėdėjimo vieta ir balsavimai įrodo“, ką jis dabar ką tik „patvirtino“, ir iškart sulaukė A. Malinovskienės patarimo „žegnotis“, jei jam „taip rodosi“.
Žegnotis P. Saulevičius nesiruošė, nors tą padaryti būtų labai ne pro šalį, nes jis dabar yra ne tik vietinės valdžios mažumos, t. y. opozicijos, lyderis, Varėnos socialdemokratų skyriaus pirmininkas ir savo artimo bendražygio, dabartinio Seimo nario socialdemokrato M. Katelyno patarėjas, kuriam svarbiau už tarybos veiklos reglamento bei įstatymo nuostatas gali būti ir kokia nors „sėdėjimo vieta“ kaip „įrodymas“.
Pamiršo savo „sėdėjimo vietą“
P. Saulevičius dabar, be visų šitų išvardintų pareigų, dar yra ir paties Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Gintauto Palucko etatinis patarėjas regionų politikos, nevyriausybinių organizacijų ir sporto klausimais su palyginti labai solidžiu valdišku atlyginimu.
Tad, jei Premjero G. Palucko patarėjas P. Saulevičius – patardamas Premjerui regionų politikos, nevyriausybinių organizacijų ir sporto klausimais, nusišneka taip pat neatsakingai ir tendencingai, kaip nusišnekėjo praėjusio antradienio viešame rajono tarybos posėdyje – žegnotis tikriausiai reikėtų mums visiems.
Beje, minėtajame rajono tarybos posėdyje atsakingumu nepasižymėjo ir opozicijos lyderio P. Saulevičiaus, siekiančio į Antikorupcijos komisijos pirmininkus žūtbūt prastumti sukalbamesnį tarybos kolegą vietoj A. Malinovskienės, kritika, tradiciškai nukreipta prieš posėdžio pirmininką, merą Algį Kašėtą. Matyt, ne veltui A. Malinovskienė savo interviu „Merkio kraštui“ kalbėjo apie rajono tarybos socialdemokratų „asmeninių sąskaitų suvedinėjimą su meru“, kurie „tik tuo ir užsiima“.
Taigi P. Saulevičius viešai apkaltino A. Kašėtą, jog būtent meras „primetė politinės valios buvimą, kad bet kokia kaina nereikėtų opozicijai turėti savo Antikorupcijos komisijos pirmininko“, nors, jei opozicijos lyderiui (ir Premjero G. Palucko etatiniam patarėjui) reikėtų, tarkim, įrodyti, kad šis jo kaltinimas yra „teisiškas ir teisingas“, matyt, vėl tektų remtis kokia nors „sėdėjimo vieta“.
Panašu, kad dauguma rajono tarybos narių puikiai susigaudė, kur šuo pakastas, todėl nepritarė sprendimo projektui iš Antikorupcijos komisijos narių ir pirmininkų „išimti“ A. Malinovskienę (5 balsai „prieš“, 10 „susilaikė, 2 nebalsavo). O „už“ A. Malinovslienės „išėmimą“ balsavo tik 8 tarybos nariai: visi Socialdemokratų ir Mišrios frakcijų atstovai bei viena „valdančioji“, kurios sėdėjimo vieta, beje, yra prie pat opozicijos lyderio P. Saulevičiaus.
Diana Zubavičienė