Sekmadienis, 15 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVydeniškiai baiminasi juodaodžių nelegalų kaimynystės

Vydeniškiai baiminasi juodaodžių nelegalų kaimynystės

Dėl plūstančio migrantų srauto iš Baltarusijos Vyriausybei liepos 2 dieną
valstybės mastu paskelbus ekstremalią situaciją, Varėnos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija migrantų laikinam apgyvendinimui skyrė buvusios Vydenių pagrindinės mokyklos patalpas; vietos bendruomenę toks valdžios sprendimas šokiravo, dėl to pirmadienį Vydenių krašto gyventojus
rajono meras Algis Kašėta pakvietė į susitikimą, kuriame dalyvavo ir „Merkio kraštas“…


Buvusi Vydenių mokykla tapo svetimšalių prieglobsčiu


Varėnos rajono meras Algis Kašėta savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje praėjusio šeštadienio vakarą paskelbė, kad dėl neteisėtos migracijos pasienyje su Baltarusija buvo sušauktas rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame dalyvavo ir vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev. Kaip rašė rajono meras, neteisėtų migrantų kasdien daugėja, todėl reikalinga savivaldos pagalba. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Varėnos rinktinės vado Virgilijaus Raugalės pateiktais duomenimis, liepos 2-ąją pasienyje su Baltarusija buvo sulaikyta maždaug 160 imigrantų.


Minėtajame posėdyje nuspręsta iki liepos 8 dienos rajono savivaldybės Ekstremalių
situacijų operacijų centro vadovu paskirti VSAT Varėnos rinktinės vadą V. Raugalę, o vėliau vadovo pareigas turėtų perimti rinktinės vado pavaduotojas Egidijus Pupšys. Posėdžiavusi komisija taip pat nutarė laikinam migrantų apgyvendinimui skirti buvusios Vydenių pagrindinės mokyklos patalpas.

Tiesa, praėjusį sekmadienį į Vydenius buvo atvykusi ir vidaus reikalų ministrė Agnė
Bilotaitė, tačiau su vietos gyventojais ji nesusitiko, tad susitikimą liepos 5 dieną suorganizavo vietos valdžia. Vos tik vydeniškius pasiekė žinia, kad kaimelio teritorijoje apgyvendinta 150 nelegalų, jie atskubėjo į seniūnijos salę išreikšti savo nuomonės dėl naujųjų kaimynų. Į susitikimą atvyko rajono meras A. Kašėta, iš atostogų sugrįžęs savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai: VSAT Varėnos rinktinės vadas V. Raugalė ir Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Alvydas Jurgelevičius.

Į nedidelę Vydenių seniūnijos sale susitikti su rajono valdžia dėl migrantų apgyvendinimo pirmadienio popietę sugužėjo ne viena dešimtis įsibaiminusių vydeniškių, atvyko ir respublikinės žiniasklaidos atstovų. Pakalbinta Vydenių seniūnė Genė Ramaškienė trumpai pakomentavo, kad būdama valstybės tarnautoja ir gavusi nurodymą, turėjo jį įvykdyti. „Miestelyje gyvena 278 žmonės. Dabar laikinai apgyvendino 150 pabėgėlių. Mes šeštadienį sužinojome, kad pas mus atvyks pabėgėliai ir buvo paprašyta paruošti patalpas“, – sakė ji.

Dauguma vietos gyventojų kaimynystėje įkurdintais nelegalais nėra patenkinti,
priešingai – žmonės bijo dėl savo saugumo, tad atvirai piktinosi valdžios sprendimu
atvykėlius apgyvendinti Vydeniuose. „Dar prieš savaitę girdėjote mano skeptišką poziciją, kad mes nelinkę atkelti vartų migrantams. Tačiau per savaitę viskas labai pasikeitė. Penktadienį vakare Vyriausybė įsteigė vyriausiąjį operacijų centrą, o vidaus reikalų ministrė buvo paskirta centro vadove. Kiekvieną parą sieną kirto maždaug po 200 imigrantų. Operacijų centras visų pirma kreipėsi į pasienio savivaldybes, prašydamas pagalbos, ir mes privalėjome ją suteikti. Lazdijai prisiėmė pirmąją partiją, o šeštadienį mes nusprendėme taip pat priimti dalį migrantų. Vėliau prisijungė Alytus ir, manau, kad šis žemėlapis plėsis toliau, jeigu srautas nesibaigs“, – kalbėjo A. Kašėta.

VSAT Varėnos rinktinės vado V. Raugalės manymu, prieš Lietuvą yra vykdomas hibridinis karas. „Baltarusijos režimas prieš keletą savaičių yra pasakęs, kad užvers Lietuvą nelegaliais emigrantais. Ir tas įvyko. Pirmoje grupėje buvo 100 imigrantų, ir mes turėjome per 12 valandų juos kažkur apgyvendinti. Kreipėmės į pasienio ruožo savivaldybes, pirmiausia – į Lazdijų, bet viena savivaldybė šitos problemos išspręsti negali. Pagal ekstremalių situacijų planą kiekvienas rajonas turi turėti patalpas migrantų apgyvendinimui. Priešo tikslas yra mus įbauginti, sukelti problemų ir stebėti, kaip mes elgiamės, o mes turime būti vieningi“, – sakė V. Raugalė.


Pasak VSAT Varėnos rinktinės vado, dauguma imigrantų – afrikiečiai, studijavę
aukštosiose mokyklose Gardine, tačiau neseniai Baltarusijos valdžia jiems įvedė didesnius mokesčius. Svetimšaliai esą buvo iškeldinti iš studentų bendrabučių, Baltarusijos pareigūnai atsikratė jų Lietuvos pasienyje, todėl svetimšaliai turėjo palikti Baltarusiją.

Iš kairės: rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, meras Algis Kašėta ir VSAT Varėnos rinktinės vadas Virgilijus Raugalė


Gyventojai pasiruošę nuo svetimšalių gintis peiliais ir šakėmis

Kaip reikiant išgąsdinti vydeniškiai piktomis replikomis lydėjo kone kiekvieną vietos
valdžios pasisakymą. Kai kurie netgi tvirtino esantys pasiruošę nuo emigrantų gintis peiliais ir šakėmis. „Norėčiau žinoti, ką daryti, jeigu mano kieme atsiras vienas, du ar trys juodaodžiai. Ar man su šakėmis juos baidyti, ar arbatos pakviesti?“ – klausė viena vydeniškė.


Rajono meras A. Kašėta, bandydamas nuraminti įpykusius gyventojus, tvirtino, kad
savivaldybė buvusios Vydenių pagrindinės mokyklos pastate yra apgyvendinusi maždaug 150 migrantų ir tai jau esą yra „lubos“, be to pažadėta, kad užsieniečiai nebus išleidžiami iš teritorijos. „Esu kategoriškai prieš, kad viskas būtų primetama tik pasienio savivaldybėms. Lietuvoje yra 60 savivaldybių, yra pastatų. Galiu patikint, kad daugiau migrantų buvusioje Vydenių mokykloje nebus. Yra savivaldybės, kurios yra tuščios ir turi taip pat prisiimti naštą“, – tikino meras.


Viena vietos gyventoja pasvarstė, ar nereikėtų pagalbon pasitelkti ir kariuomenės. A.
Kašėtos paaiškinimu, apsaugai ketinama įtraukti savanorių pajėgas. „Pastačius kariuomenę, kaip fizinę apsaugą prie sienos, galima prisišaukti ne tą rezultatą, kurio tikimės. Baltarusija gali traktuoti, kad tai yra bandymas kokios nors invazijos ir kitų veiksmų. Be jokios abejonės, atsakingos tarnybos nagrinėja situaciją, renka duomenis apie kirtusius sieną. Jeigu Valstybės gynimo taryba manys, kad reikia įtraukti kariuomenę, bus priimtas sprendimas dėl kariuomenės parengimo“, – aiškino A. Kašėta.

Įsiaudrinę vydeniškiai vietos valdžiai turėjo pasiruošę ne vieną klausimą


Valdžia ramina – saugumą užtikrins


„Situacija yra nekontroliuojama, ir mes tą matome. Keista, kam pasieniečiams ginklai, jei negali apsaugoti sienos. Kitas klausimas: kam skambinti, kai naktį ateis penki juodaodžiai ir paprašys arbatos? Tai yra klausimas, į kurį visi mes norime atsakymo. Neturime jokių garantijų, kad esame saugūs“, – emocingai kalbėjo susitikime dalyvavęs vyriškis. Alytaus apskrities VPK viršininkas A. Jurgelevičius teigė, kad kiekvieną parą, tiek dienos, tiek nakties metu, patruliuoja po keturis policijos ekipažus, tai yra – po aštuonis pareigūnus. Tačiau vietiniai nė iš tolo nepatikėjo, kad keletui pareigūnų pavyktų sutramdyti pusantro šimto žmonių tuntą. „Pagal įstatymą pareigūnai gali panaudoti jėgą, tačiau ginklo – ne, jeigu jų gyvybei negresia pavojus. Dabar yra sutelktos trys apskritys: mūsų, Kauno ir Marijampolės. Rezerve yra dar 50 ar daugiau pareigūnų“, – kalbėjo A. Jurgelevičius, teigęs, kad gyventojai, iškilus nesklandumams, galės skambinti Alytaus apskrities VPK budėtojui arba trumpuoju
pagalbos numeriu 112.


Gyventojai nerimavo, kad savivaldybė nebuvo tinkamai pasiruošusi priimti atvykėlių,
mat mokyklos teritorija neaptverta, pasak jų, ant langų reikėtų sumontuoti grotas. Rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Verbickas žadėjo, kad tvora bus. „Nušienauta visa teritorija, pareigūnai gali stebėti. Bus aptvertas visas perimetras“, – susirinkusiems aiškino A. Verbickas. Anot direktoriaus, migrantai galės išeiti į lauką, tačiau išeiti už tvoros jiems bus draudžiama. „Šie asmenys yra sulaikyti, jų statusas visada bus toks, kad jie niekada negalės laisvai išeit į miestą. Tai yra karantino zona, jiems atliekami koronaviruso testai“, – A. Verbickui dar paantrino VSAT Varėnos rinktinės vadas V. Raugalė. Teigiama, kad migrantai buvusioje Vydenių mokykloje turėtų praleisti 10 dienų. Po to nelegalai turėtų būti perkelti į modulinius namelius, Krašto apsaugos ministerijos statomus angarus, kurie iškils
Druskininkų savivaldybėje. Taip pat ruošiamas ir palapinių miestelis, kuriame galės
prisiglausti daugiau nei tūkstantis migrantų. Dėl tikslios jo vietos dar diskutuojama. Po saviizoliacijos dabartinius vydeniškių kaimynus greičiausiai pakeis kiti.


Vydeniškiai suko galvas, kodėl svetimšaliai apgyvendinti būtent jų kaimelyje.
„Laisvų patalpų yra Merkinės buvusiame internate, Čebatorių mokykloje, buvusiuose
„Spenglos“ globos namuose, Nedzingės ir Kabelių mokyklose. Ir ar nereikėjo pirmiausia nušienauti žolę, o paskui juos čia atvežti?“ – pyko viena moteris. Susirinkusieji moters žodžius palydėjo aplodismentais. „Su pirmu prašymu mes nesutikome apgyvendinti, nes manėme, kad nesame tam pasiruošę, – sakė meras. –Bet emigrantų srautai nesibaigė, valstybėje buvo paskelbta ekstremali situacija, privalėjome atsiliepti į raginimą rasti emigrantams vietą. Merkinėje yra veikianti ikimokyklinė įstaiga, „Spengloje“ viskas suniokota ir apleista, be to, ten yra privatus savininkas. Čebatorių objektas taip pat privatus. Nedzingės mokykloje veikia daug įstaigų. Kabeliuose patalpos yra žymiai mažesnės ir nėra pritaikytos taip, kaip čia. Be to, Kabeliuose yra veikiančių įstaigų. Patikėkite, kiekvienas rajonas prisiims didesnę ar mažesnę naštą“.


Gyventojų prašo atvykėlių neprovokuoti

Kiek aprimus emocijoms, gyventojai klausė, kokios pagalbos tikimasi iš vietos
bendruomenės. A. Kašėta paprašė vydeniškių išlaikyti ramybę ir nelikti abejingiems:
pastebėjus, kad migrantai bando išeiti iš teritorijos, apie tai pranešti. „Savivaldybė gavo daug užduočių iš pareigūnų ir iš operacijų centro. Maitinsime migrantus šiltu maistu tris kartus per dieną. Taip pat bus tiekiamas šiltas vanduo, kad vakarais turėtų galimybę apsiprausti. Suteiktos nakvynės paslaugos: pastatytos lovos ir miegmaišiai“, – dėstė meras.


„Prisiimame atsakomybę, kad viskas vyktų sklandžiai. Jeigu atsitiks taip, kad iš
aptvaro išeis žmogus ir pareigūnai nespėja tuo metu pamatyti, prašau neprovokuoti ir, kaip sakote, su šakėmis nepulkite. Jeigu jis – gatvėje, tai dar nereiškia, kad jis – pasiutęs vilkas“, – vydeniškių prašė A. Kašėta.


„Namai ir turtas turi būti užrakinti, kad būtų kuo mažesnė galimybė, jog jie kur nors
pasikėsintų. O mes pasistengsime, kad jie iš teritorijos neištrūktų“, – kalbėjo Alytaus
apskrities VPK viršininkas A. Jurgelevičius. „Buvo klausimas, kuo gali prisidėti
bendruomenė. Tai galbūt reikės virėjų, valymo, šienavimo paslaugų. Patys gaminti jie nieko negali, tik arbatos išsivirti ir susitvarkyti savo patalpas“, – pridūrė savivaldybės
administracijos direktorius A. Verbickas. Vydeniškiams pažadėta su jais nuolat palaikyti ryšį ir informuoti apie situaciją gyvenvietėje.

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas


Buvusioje Vydenių mokykloje laikinai apgyvendintus imigrantus saugo pasienio ir
policijos pareigūnai. Savivaldybės administracijos direktorius A. Verbickas socialinio
tinklo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad šiems pareigūnams darbo metu bus skirtas
maitinimas ir geriamasis vanduo.


Pirminiais duomenimis, nuo antradienio iki trečiadienio ryto pasieniečiai sulaikė dar
53 iš Baltarusijos neteisėtai valstybės sieną kirtusius migrantus. Iš 53 imigrantų 23 sulaikė Druskininkų savivaldybėje sieną su Baltarusija saugantys užkardos pasieniečiai. 14 migrantų sulaikyta Ignalinos rajone, 9 – Švenčionių ir 7 – Varėnos rajone.


Neteisėti migrantai buvo įkurdinti Alytaus miesto ir rajono, Ignalinos, Varėnos bei
Lazdijų rajonų savivaldybių paskirtose patalpose. Sulaikytieji apgyvendinami ir VSAT
Užsieniečių registracijos centre Pabradėje bei Pasieniečių mokykloje Medininkuose, o
suaugusiųjų nelydimi nepilnamečiai perkeliami į Pabėgėlių priėmimo centrą Rukloje. Kaip teigiama, didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes

Evelina Petrušytė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai