Ketvirtadienis, 5 birželio, 2025
spot_img
spot_img
PradžiaGyvieji archyvaiYpatinga diena Nedzingėje

Ypatinga diena Nedzingėje

Sekmadienis, gegužės 11 d., Nedzingės kaime buvo ypatingas: Nedzingės Švč. Trejybės bažnyčioje iškilmingai įteikta 8-oji Varėnos r. savivaldybės Adolfo Ramanausko-Vanago premija bei atidengta atminimo lenta A. Ramanauskui-Vanagui ir jo žmonai Birutei Mažeikaitei, pažymint 80-ąsias judviejų tuoktuvių Nedzingės bažnyčioje metines…

Šių metų A. Ramanausko-Vanago premijos laureatai – Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius. Apdovanojimo pagrindas – jų kūrybinė ir muzikinė veikla, indėlis į Laisvės kovų atminimo puoselėjimą. 2010 m., įkvėpti Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraščio, Aistė ir Rokas išleido vieną klausomiausių muzikinių albumų partizanine tema „Broliai“. Svarbi ir judviejų edukacinė veikla. 2024–2025 m. startavo jų sukurta edukacinė programa „Tėvynės DNR“, kurios metu kartu su mokiniais Lietuvos mokyklose nagrinėjama Lietuvos laisvės kovų tema. Ir išties galima konstatuoti, kad tai pirmieji muzikos pasaulio atstovai, gavę tokį įvertinimą.
Ankstesniais metais A. Ramanausko-Vanago premiją yra gavę archeologai, istorikai: Eugenijus Peikštenis, Darius Indrišionis, Gintautas Vėlius, Dalius Žygelis (už Vanago palaikų suradimą 2018 m.); taip pat už veiklą, ieškant partizanų palaikų ir įamžinant Lietuvos partizanų atminimą, – jau šviesaus atminimo buvęs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių Varėnos filialo pirmininkas Vytautas Kaziulionis (2019 m.); už publicistinę veiklą – filosofas Kęstutis Kazimieras Grinius (2020); už gyvenimo nuopelnus ir švietėjišką veiklą – šviesaus atminimo partizanas Juozas Jakavonis-Tigras (2021); už istorinės atminties puoselėjimą – šviesaus atminimo istorikė Dalia Kuodytė (2022), Lietuvos laisvės kovų įamžintojų Sąjūdis (2023); už kinematografinius darbus Laisvės kovų tema – režisierius Algis Kuzmickas (2024). Pastarasis atvyko ir į šių metų renginį. Gražus būrys laureatų…
Kaip šios premijos kandidatų vertinimo komisijos narys galiu pastebėti, kad kasmet sulaukiame po keletą kandidatų pasiūlymų ir, priimant sprendimą, tenka nemažai diskutuoti. Ne paslaptis, kad kartais lieka ir kartėlio jausmas, jog negali pagerbti ir kitų nominantų! Bet, kita vertus, visada galima pasidžiaugti, kad dėl premijos reikia ir pakonkuruoti…
Šiemet, be Aistės ir Roko, kitos pateiktos kandidatūros: archeologo Lino Kvizikevičiaus (už partizanų palaikų atradimus), dailininkės Linos Itagaki (už knygą „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“), už indėlį, tęsiant partizanų palaikų paieškas, ir už istorinės atminties puoselėjimą – Juozas Stramkauskas. Tikiu, kad dar ne vienas jų į apdovanotojų gretas pateks ateityje. Tereik atkakliai nepatingėti teikti kandidatūras.
Šiemet pirmą kartą A. Ramanausko-Vanago premija įteikta ne Varėnoje. Ankstesniais metais jos teikimas vykdavo Varėnos kultūros centre. Ir, nors ten patogu ir šilta, visgi visai kitas jausmas, kai premija įteikiama ir ypatingoje vietoje. Šį kartą tai buvo Nedzingė, Nedzingės bažnyčia, menanti ne tik garsios Žilinskų šeimos istoriją, bet ir Lietuvos partizanų istorijas. O kur dar vietinių nedzingiškių svetingumas…
Renginys išties pavyko. Pilna bažnytėlė žmonių meldėsi už Tėvynę Lietuvą ir žuvusius už Lietuvos laisvę. Mišioms vadovavo kunigas Rokas Puzonas. Itin jautrus buvo kunigo pamokslas, akcentuojant iš 1918-1940 m. laikotarpio Lietuvos kvietimą gyvenimą pašvęsti Dievui, Tėvynei, Artimui. Mišių metu skambėjo Varėnos kultūros centro mišraus choro „Harmonija“ (vad. Ilona Zalanskienė) giesmės. Chorui vargonais akompanavo Urtė Fialkovskytė.
Aistei Smilgevičiūtei ir Rokui Radzevičiui apdovanojimą tradiciškai įteikė ir sveikinimo kalbą tarė renginio globėjas, Varėnos r. meras Algis Kašėta. Jam talkino Adolfo Ramanausko-Vanago premijos kandidatų vertinimo komisijos pirmininkas, Varėnos šaulių 105 kuopos vado pavaduotojas Žilvinas Baublys.
Pasveikinti atvyko ir Seimo nariai Martynas Katelynas, Arvydas Anušauskas, buvusi Seimo narė Angelė Jakavonytė. Dainomis susirinkusius sveikino Vaicenavičių šeimos ansamblis.
Po apdovanojimų ceremonijos bažnyčioje iškilmingai atidengta ir pašventinta atminimo lenta su bareljefais A. Ramanauskui-Vanagui ir jo žmonai partizanei Birutei Mažeikaitei slapyvardžiu Vanda, pažymint jų vedybų faktą 1945 m. rudenį.
Nuostabu, kad šio simbolinio ir labai prasmingo ženklo sukūrimo iniciatyvos ėmėsi Nedzingės kaimo bendruomenės žmonės. Idėją įamžinti šį istorinį įvykį bažnyčioje pasiūlė Jo Ekscelencija vyskupas Jonas Ivanauskas, kurio iniciatyvą palaikė klebonas kunigas Rokas Puzonas. Padedami JAV veikiančio Dundzilų fondo, pasitelkę skulptoriaus Gintauto Jonikos talentą, nedzingiškiai užsibrėžtą tikslą pasiekė. Dabar kiekvienas pakeleivis, aplankęs šiuos Dievo namus, galbūt pačiam sau netikėtai atras tą istoriją, kurioje partizaninio karo metais slapta susituokė tuometis Merkio rinktinės vadas. Šią istoriją susirinkusiems priminė renginyje dalyvavusi A. Ramanausko-Vanago ir Birutės Mažeikaitės-Ramanauskienės dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, kuri džiaugėsi įvykiu ir susirinkusiems citavo savo mamos prisiminimus, kuriuos sudėjo į naujausią knygą pavadinimu „Partizanė Vanda“.
Į renginį iš JAV atvyko ir minėto Dundzilų fondo atstovai: Tomas ir Vilius Dundzikos, kuriems Nedzingės seniūnaitis Albertas Jakubavičius kartu su Nedzingės bendruomenės pirmininke Egle Cickevičiene įteikė padėkas.
Šalia nuostabios Nedzingės bažnyčios miestelio centre akis visada patraukia iš lauko akmenų sumūrytas paminklas. Čia įamžinti Nedzingės krašto partizanų vardai ir pavardės. Būtent čia įvyko trečioji renginio dalis. Sugiedota Tautiška giesmė, trigubą salvę atliko Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainavos apygardos 1-osios rinktinės 107-osios pėstininkų kuopos kariai, svečiai padėjo gėlių. Kartu pagerbtas mūsų kraštietis mokytojas, partizanas Juozas Šibaila-Merainis (Merkinės ainis), kurio 120-ąsias gimimo metines šiemet minime. Šią savaitę Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras (LGGRTC) pastatė tipinį paminklą buvusios jo gimtosios sodybos vietoje Vadėnų kaime. Susirinkusiems į iškilmes sveikinimo žodį tarė ir LGGRTC direktorius Arūnas Bubnys.
Renginio svečiai turėjo galimybę pamatyti LGGRTC parengtą parodą „Vanagas su vanagėliais“.
Po renginio buvome pakviesti pabendrauti prie arbatos puodelio, pasivaišinti kareiviška koše Antano Kalanavičiaus skverelyje. Dėkoju renginio organizatoriams už gražią šventę. 
Renginį organizavo Varėnos kultūros centras kartu su Nedzingės kaimo bendruomene, o jį gražiai vedė Edvinas Vadoklis.
Mindaugas Černiauskas
Merkinės krašto muziejus

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai