Antradienis, 10 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosŽemdirbių reikalais susidomėjo net vietos politikai

Žemdirbių reikalais susidomėjo net vietos politikai

Praėjusį penktadienį pilna Varėnos kultūros centro salė mūsų rajono ūkininkų
susirinko išklausyti žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio, pristačiusio Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginį planą penkeriems metams; į susitikimą su viceministru atėjo net keletas kandidatų, dalyvausiančių po dviejų savaičių vyksiančiuose rinkimuose į merus ir rajono tarybą, kurie iki šiol į tokius žemdirbių renginius paprastai niekada neateidavo…

„Esame labai priklausomi nuo paramos…“

Žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio vizitas į vieną vietą subūrė gausią ūkininkaujančiųjų bendruomenę ne tik iš mūsų rajono, bet ir iš Druskininkų. O pasiklausyti, ką kalbės įtakingas svečias, taip pat atvyko Druskininkų savivaldybės administracijos Ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Alvydas Vengrauskas, Seimo kaimo reikalų komiteto narys Juozas Baublys, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė Danutė Karalevičienė ir jos pavaduotojas Žydrūnas Nevulis.

Žemės ūkio viceministro pasiklausyti susirinkę žemdirbiai ir vietos politikai

„Pavasaris nenumaldomai artėja, tuoj prasidės pavasariniai darbai, o norint įsisavinti paramą šiemet bus daug naujovių, – įžanginį žodį tarė Varėnos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas Irmantas Laniauskas. – Mūsų rajonas yra išskirtinis, kadangi esame labai priklausomi nuo paramos…“

Ant scenos netrukus pakviestas rajono meras Algis Kašėta priminė, kad ir savivaldybė teikia paramą. „Nors ji palyginti ir nedidelė, tačiau vis tiek siūlau pasinaudoti. Turime lėšų žemdirbiams paremti, savivaldybė šiemet jas dar padidino. Galite gauti kompensaciją tiek už statybines medžiagas, tiek už bankų palūkanas. Kad ir kuklesni pinigai, bet turėtų praversti“, – kalbėjo rajono vadovas.

Nebelieka kai kurio finansavimo

Tuoj po mero kreipimosi mikrofoną perėmė pagrindinis svetys – viceministras E. Giedraitis. žemdirbiams jis aiškino apie Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginį planą penkeriems metams, iliustruodamas savo pasakojimą skaidrėmis bei pakvietęs ūkininkus užduoti rūpimus klausimus. Įpusėjus renginiui žmonės, po truputį ėmė kilti nuo savo kėdžių, sėdėti liko tik patys kantriausieji, mat susitikimas užsitęsė net puspenktos valandos.

Visą medžiagą apie pristatytą strateginį dokumentą galima rasti Žemės ūkio ministerijos internetinėje svetainėje adresu: https://zum.lrv.lt/lt/lietuvos-zemes-ukio-ir-kaimo-pletros-2023-2027-m-strateginis-planas-1/strateginis-planas-1

Trumpai apibendrinsime, kad Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai iš viso bus skirta beveik 4,3 mlrd. eurų (Europos Sąjungos parama ir nacionalinio biudžeto lėšos).

Vadinamajam pirmajam plano „ramsčiui“, tai yra tiesioginėms išmokoms ir ekoschemoms (savanoriškai pasirenkama agroaplinkosaugos ir klimato priemonė, leidžianti pelnyti papildomų tiesioginių išmokų) finansavimas šiemet padidėjo 28 procentais ir siekia kiek daugiau nei 3 mln. 23 tūkst. eurų. Tuo tarpu antrajam „ramsčiui“ (tai būtų kaimo plėtrai ir susijusiems projektams) lėšų sumažėjo maždaug 20 procentų – iš viso numatyta 1 mln. 258 tūkst. eurų. Anot viceministro, nebelieka paramos šiferinių stogų keitimui, miško infrastruktūrai ir kt.

Svarbiausi aspektai

„Merkio kraštas“ pasidomėjo, kaip viceministro pristatytą dokumentą vertina Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėjas I. Laniauskas. „Strateginiame plane yra tikrai daug įvairių veiklų, bet, mano nuomone, jis yra labai sudėtingas, ypač vyresnio amžiaus ūkininkams. Kai keliskart perskaitai, tada jį perpranti. Tačiau tai yra tik planas, o kai jau bus paskelbtos įgyvendinimo taisyklės, viskas taps kur kas aiškiau, ten bus nurodyti įsipareigojimai, reikalavimai bei sankcijos už jų nesilaikymą. Aš pats, būdamas ūkininkas, daugmaž jau pradėjau tą planą „kramtyti“. Viceministras irgi sakė, kad kol kas dar yra dalykų derinimo stadijoje. Vienu žodžiu, yra klausimų, į kuriuos dar nėra atsakymų. Galėčiau išskirti, kad geros agrarinės būklės reikalavimai ir ekoschemos – du svarbiausi aspektai, kurių labiausiai laukia mūsų žemdirbiai, nes pagal juos bus skiriamos išmokos už plotus“, – kalbėjo I. Laniauskas. Pašnekovo teigimu, taisyklės turėtų būti patvirtintos iki šių metų kovo mėnesio.

Tuo tarpu su „Merkio kraštu“ bendravusi Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė D. Karalevičienė svarstė, kad strateginis dokumentas iš esmės nėra blogas, o nerimą labiausiai kelia Aplinkos ministerijos reikalavimai.

„Strateginio plano keisti jau nebegalima, nebent labai minimaliai. Sakyčiau, kad ūkininkas už savo triūsą galės pasiimti daugiau pinigų, viskas įmanoma. Vienu deklaravimu bus galima gauti iki 300 eurų už hektarą, reikia tik atidžiai perskaityti, susiplanuoti ir žinoti, ko nori. Tačiau mus labai nuliūdino Aplinkos ministerija, kuri išleido savo taisykles, prasilenkiančias su žemės ūkio. Aplinkos ministerija skraido padebesiais, nes jų apribojimai yra nerealūs ir apskritai neatsižvelgiantys į kaimo žmogų. Įsivaizduoja, kad visą kaimą galima paversti ekologiniu ūkiu, saugančiu ir viską tausojančiu. Liaudiškai pasakysiu – turiu nuosavybę, bet valdyti ją nori Aplinkos ministerija“, – pakomentavo D. Karalevičienė.

Evelina Kuliešė

Autorės nuotr.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai