Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosŽemėtvarkininkų klaidas savivaldybė taiso už mokesčių mokėtojų pinigus

Žemėtvarkininkų klaidas savivaldybė taiso už mokesčių mokėtojų pinigus

Prieš keliolika metų Varėnos žemėtvarkininkai, teisiškai įregistravę ir rajono savivaldybei pagal panaudos sutartį ilgam laikui perdavę beveik 2 hektarų valstybinės žemės sklypą Merkinėje, į tą sklypą per klaidą įtraukė ir privačiam asmeniui nuosavybės teise priklausančius 8 arus, ant kurių jau spėta įrengti sporto aikštelę gimnazijai, o dabar tų arų savininkas net per teismą reikalauja atlaisvinti jo žemę nuo aikštelės įrengimų, tačiau savivaldybė siūlo kitą planą…

Perdavė valstybinę žemę savivaldybei naudotis kartu su privačiu sklypu

Dar 2007 metais tuometinio Alytaus apskrities viršininko įsakymu Varėnos žemėtvarkos skyrius buvo įpareigotas Nekilnojamojo turto registre įregistruoti 1,8 hektaro ploto žemės sklypą Merkinės Seinų g.10 ir tą sklypą pagal panaudos sutartį 49-eriems metams suteikti naudotis rajono savivaldybei. Šio sklypo prie Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos prireikė, kad Kūno kultūros ir sporto departamentas galėtų ten įrengti universalią dirbtinės dangos sporto aikštelę.

Netrukus minėtasis sklypas buvo įregistruotas ir perduotas rajono savivaldybei, o po metų (2008 m.) ji savo nuosavybėn perėmė ir Vyriausybės nutarimu paskirtą minėtąją dirbtinės dangos sporto aikštelę (800 kv. metrų).

Dar po pusmečio (2009 metų pradžioje) savivaldybė, rajono tarybai pritarus, jau nuosava tapusią sporto aikštelę patikėjimo teise perdavė Merkinės Vinco Krėvės gimnazijai, šalia kurios šis savivaldybės turtas netrukus ir rado savo vietą.

O dar po ketverių metų (2013 m. vasarą) Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Varėnos skyrius rajono savivaldybę informavo, kad į jai pagal panaudos sutartį perduotą 1,8 ha valstybinės žemės sklypą, rengiant šio sklypo planą, buvo įtraukti ir… 8 arai privačios žemės Mokyklos g. 8, priklausančios Z. S., nes toji žemė Registrų centro žemėlapiuose esą nebuvo pažymėta.

Tad NŽT, tokiu būdu pripažinusi savo klaidą, paprašė rajono savivaldybės administracijos patikslinti jai perduoto sklypo ribas, „išimant Z.S. nuosavybės teise priklausantį žemės sklypą“.

Atlaisvinti nuosavą sklypą nuo sporto aikštelės pareikalavo per teismą

Rajono savivaldybės administracija, kaip teigiama, iš principo neprieštaravo, kad būtų patikslinti kadastriniai matavimai ir 1,82 ha sklypas sumažintas 8-iais arais, tik bėda, kad tie arai, kaip Merkinės gimnazijos sporto aikštyno dalis, jau buvo iškloti specialia brangia danga su atitinkamais įrengimais, priklausiusiais savivaldybei nuosavybės teise.

Tad savivaldybė pasiūlė Z. S. grąžintiną 8 arų žemės sklypą suformuoti kitoje Merkinės vietoje, kad nereikėtų ardyti gimnazijos sporto aikštelės įrengimų, tačiau toks siūlymas tuomet atgarsio nesulaukė.

O po beveik dvejų metų, 2015-ųjų pradžioje, NŽT Varėnos skyriaus vedėjo įsakymu Z.S. priklausančio sklypo planas, kurį parengė UAB „Dzūkijos girios“, buvo patvirtintas ir įregistruotas Registrų centre.   

Tas sklypas gimnazijos sporto aikštyne, kaip teigta, yra buvusi namų valda, kurią Z. S. paveldėjo po savo motinos tragiškos mirties 1998 metais, kai sudegė toje valdoje stovėjęs gyvenamasis namas bei kiti pastatai, o gaisro metu žuvo ir jo šeimininkė.

Taigi susidarė situacija, kad ant 1,82 ha valstybinės žemės sklypo, kurį NŽT įregistravo Registrų centre ir pagal panaudos sutartį 49-eriems metams perdavė rajono savivaldybei, dalies, jau apstatytos sporto aikštelės įrenginiais, NŽT įregistravo dar vieną 8 arų ploto sklypą, nuosavybės teise priklausantį privačiam asmeniui Z. S.

O dar po ketverių metų, 2019-aisiais, nebeapsikentęs Z. S. padavė rajono savivaldybę į teismą (Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmus), kad jam priklausanti žemė būtų atlaisvinta, t. y. kad nuo jos būtų pašalinta įrengta ir naudojama gimnazijos sporto aikštelė.

Taikos sutarčiai tarp ieškovo ir atsakovės „tretysis asmuo“ nepritarė 

Rajono savivaldybės administracija nesutiko nugriauti savo aikštelės, bet galop besibylinėjančios šalys sutarė ginčą išspręsti taikiai – jei ieškovas Z. S. atiduos savo turimą 8 arų sklypą su sporto aikštele valstybei, atsakovė rajono savivaldybė jam perleis identiško ploto valstybinės žemės sklypą kitoje vietoje.

Tad teismas sustabdė bylos nagrinėjimą, kol bus suformuotas naujas žemės sklypas, skirtas Z. S., o NŽT pati pasiūlė žmogui pasirinkti kelis kitus laisvus žemės sklypus Merkinėje.

Bet kai Z. S. išsirinko norimą sklypą Maksimonių gatvėje, o rajono savivaldybė parengė jo formavimo bei pertvarkymo projektą, užsakė kadastrinius matavimus, ir tas sklypas NŽT sprendimu 2021 metais buvo įregistruotas Registrų centre, laukta taikos sutartis teisme nebuvo pasirašyta.

Mat kai NŽT, rajono savivaldybės administracija ir Z. S. ėmėsi tarpusavy tą taikos sutartį derinti, NŽT pareiškė… atsisakanti ją sudaryti, nes, šios tarnybos nuomone, „teisinis reglamentavimas nenumato valstybinės žemės mainų“.

Tad Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmai atnaujino pradėtą bylą, kurioje ieškovas Z. S. teismo prašė įpareigoti atsakovę rajono savivaldybės administraciją per 3 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos atlaisvinti jam priklausantį 8 arų sklypą nuo dirbtinės dangos aikštelės gimnazijos sporto aikštyne. Beje, NŽT kartu su Merkinės V. Krėvės gimnazija šioje byloje dalyvavo tik kaip „tretieji asmenys“.

Iškilo grėsmė, kad jeigu teismas patenkintų Z. S. prašymą, rajono savivaldybė būtų įpareigota sunaikinti savo nuosavybę – sporto aikštelę, reikalingą Merkinės gimnazijai. O kad to nereikėtų daryti, savivaldybės specialistai pasiūlė Z. S. dar vieną būdą ginčui taikiai išspręsti – parduoti tuos savo 8 arus savivaldybei. 

Ir Z. S., kaip teismo posėdžio metu praėjusį mėnesį pareiškė jo advokatė, esą sutiktų parduoti savivaldybei savo sklypą, jei kaina būtų „priimtina“.

Priimtas sprendimas dar ne paskutinis

Bet kad būtų galima pradėti žemės sklypo pirkimo rajono savivaldybės nuosavybėn procedūras, pirmiausia reikėjo gauti rajono tarybos pritarimą.

Tad šių metų gegužės 24 d. rajono tarybos posėdyje ir buvo pristatytas sprendimo projektas su siūlymu pirkti neskelbiamų derybų būdu 8 arų žemės sklypą Merkinės Mokyklos g.6. Prie to projekto buvo pridėtas detalus aiškinamasis raštas, kodėl reikėtų priimti tokį sprendimą.

Tačiau dalis rajono tarybos narių neskubėjo pritarti pateiktam sprendimo projektui ir prieš tai dar gerokai pakankino klausimais pranešėją, Turto valdymo skyriaus vedėją Egidijų Zaleskį bei teisininką, Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėją Aivarą Batūrą.

Tarybos nariai piktinosi, kodėl rajono savivaldybė turi mokėti už NŽT klaidas ir dabar pirkti 8 arų sklypą, kuris jai ir taip priklausė panaudos teise, kol neatsirado tų arų savininkas, be to, dar nežinia, kiek pinigų už savo žemės sklypą jis užsiprašys.

E. Zaleskis su A. Batūra aiškino, kad to sklypo galima ir nepirkti, bet tuomet savivaldybė neteks ne tik jo, bet ir Vyriausybės dovanotos brangios sporto aikštelės su visa įranga, reikalingos gimnazijai, o naują aikštelę įrengti „kainuos daug daugiau“.

O jei rajono taryba dabar vis dėlto nuspręs pirkti minėtąjį sklypą, anot E. Zaleskio, tas turtas dar bus vertinamas, dėl jo kainos deramasi, ir tik po šių bei kitų pirkimo procedūrų rajono taryba turės priimti jau galutinį sprendimą – pirkti tą sklypą už siūlomą konkrečią kainą ar nepirkti.

Be to, jei sklypas bus nupirktas, rajono savivaldybė turės galimybę šias biudžeto išlaidas iš dalies padengti, pardavusi Maksimonių gatvėje Z. S. suformuotą sklypą, kurio pastarajam taip ir nepavyko įsigyti mainais į motinos palikimą. „50 procentų nuo parduotos sumos eitų į savivaldybės biudžetą“, – patvirtino Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis.

„Manau, kad diskusija – verta ar neverta pirkti – turėtų vykti po to, kai bus aišku, kiek tas pilietis nori už tą sklypą, o ne dabar“, – reziumavo jis.

„Už“ tai, kad 8 arus Merkinės gimnazijos sporto aikštyne reikia pirkti, nubalsavo 15 rajono tarybos narių, „prieš“ – 4, susilaikė 3.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai