Šeštadienis, 6 balandžio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosBauda už greičio viršijimą gali atkeliauti ir po… 2 metų

Bauda už greičio viršijimą gali atkeliauti ir po… 2 metų

Lietuvos kelių policijos tarnyba varėniškei įmonei tik šių metų pradžioje pranešė, kad jos automobilis buvo užfiksuotas kelyje padaręs 31 administracinį nusižengimą (viršijęs nustatytą greitį) net nuo 2022 metų kovo; bet kodėl įmonei apie tai pranešta tik po poros metų?..

Kodėl nepranešė anksčiau?
Varėnoje veikianti įmonė, kurios vairuotojas įmonės automobiliu du kartus per savaitę darbo reikalais važinėja į Alytų ir atgal, šių metų sausio 12 dieną elektroniniu paštu gavo net 31-ą Lietuvos kelių policijos tarnybos pranešimą apie tiek pat kartų užfiksuotus administracinius nusižengimus.
Kiekviename tokiame pranešime buvo nurodyta, kad minėtoji įmonės transporto priemonė administracinį nusižengimą padarė tame pačiame Alytaus rajono kelyje, skyrėsi tik nusižengimo data ir laikas.
Bet kokie konkrečiai buvo tie administraciniai nusižengimai, Kelių policijos tarnyba savo gausiuose pranešimuose neužsiminė nė žodeliu – juose tik paprašyta įmonės per 5 darbo dienas pateikti duomenis apie „asmenį“, vairavusį automobilį „nusižengimo padarymo metu“.
Pats „asmuo“, apie 30 metų praktiškai be nuobaudų dirbantis įmonės vairuotoju su 42 metų tokio darbo stažu, tik kraipė galvą stebėdamasis, kuo jis tiek daug kartų galėjo nusižengti, ir spėjo, kad gal bus netyčia šiek tiek viršijęs greitį.
Vis dėlto įdomiausia, kad pirmasis toks nusižengimas, kaip rodė Lietuvos kelių policijos tarnybos pranešimai, užfiksuotas net 2022 metų kovo 7 dieną, kiek vėlesni – tų pačių metų birželio, rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais, o vėliausias – jau 2023 metų rugsėjo 18 dieną.
Tad kodėl Kelių policijos tarnyba apie pirmuosius užfiksuotus įmonės vairuotojo nusižengimus nepranešė iš karto ar bent tais pačiais 2022 metais, bet laukė net iki šių metų pradžios, kai tų nusižengimų prisikaupė tiek, kad vairuotojas rimtai sunerimo neišsimokėsiąs baudų ir gal net prarasiąs vairuotojo pažymėjimą, o įmonė – neteksianti ilgamečio ir iki tol drausmingo vairuotojo? Ar tai – policijos siekis pasipinigauti, ar tiesiog – elementarus biurokratizmas?
Sutrumpino terminą nuo 2 metų iki 2 mėnesių
Priminsime, kad 2023 metų birželio 15 dieną Seimas beveik visais balsais pritarė Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisoms, numatančioms iki 60 kalendorinių dienų (iki poros mėnesių) sutrumpinti terminą, per kurį gali būti paskiriamos administracinės baudos, kai nusižengimai užfiksuojami stacionariomis ar mobiliosiomis fiksavimo sistemomis (greičio matuokliais), įskaitant nuotraukas ir vaizdo įrašus.
Tai reiškia, kad už ANK nurodytus administracinius nusižengimus (pvz., už transporto priemonių važiavimą ar stovėjimą, pažeidžiant nustatytus reikalavimus; už neįregistruotų transporto priemonių vairavimą ar vairavimą neturint privalomosios techninės apžiūros ir kt.) administracinio nusižengimo protokolas su administraciniu nurodymu ar pranešimas apie administracinio nusižengimo požymių turinčios veikos padarymą automatiškai suformuojamas Administracinių pažeidimų registre, ir šis protokolas ar pranešimas transporto priemonės savininkui ar valdytojui turi būti išsiųstas ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų nuo administracinio nusižengimo dienos.
Ankstesnis tokių protokolų ar pranešimų išsiuntimų terminas buvo 2 metai.
Naująsias ANK pataisas, sutrumpinusias tą terminą nuo 2 metų iki 2 mėnesių, inicijavę ir už jas balsavę Seimo nariai teigė, kad policijos siunčiami pranešimai bei nuobaudos turi veikti prevenciškai, t. y. skatinti vairuotojus vengti pažeidimų ir nenusižengti pakartotinai, kas sunkiai tikėtina, kai prasižengėliui bauda yra skiriama po 1 ar 2 metų, ir net ne viena, o iškart kelios ar keliolika. Tiesa, tiems pažeidimų protokolams ir pranešimams, kuriems reikia papildomo tyrimo, senaties terminas – 2 metai – išlieka.
Baudos dydis – 6 eurai
Bet kai Varėnos įmonės vadovas telefonu kreipėsi į Lietuvos kelių policijos tarnybą su klausimu, kodėl nesilaikoma pernai Seimo patvirtintų naujų ANK nuostatų – atsiųsti pranešimą apie įmonės vairuotojo padarytą administracinį nusižengimą per porą mėnesių, o ne per porą metų, Kelių policijos tarnybos atstovas, regis, net nesuprato klausimo.
„Tai jūs norit išsukt savo vairuotoją nuo baudų?“ – galop pasiteiravo jis. O įmonės vadovui patikinus, kad tikrai niekas nesiruošia nieko „išsukt“, jei nusižengimas yra padarytas, pašnekovas patarė pirma verčiau susimokėti baudas, „nes už vengimą jas mokėti taip pat numatytos baudos“, o jau teisybės ieškoti po to.
Beje, nors baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus turi būti skiriamos nedelsiant, kad būtų užtikrinta vairuotojo atsakomybė ir eismo saugumas, varėniškės įmonės vairuotojas pirmuosius 27 vokus su Administracinio nusižengimo protokolais ir juose nurodytomis baudomis paprastu paštu gavo tik šį kovą, t. y. po pranešimo praėjus maždaug dviem mėnesiams.
Kiekviename storame voke buvo įdėti net 5 dokumentai atskiruose lapuose: 1) Policijos departamento Kelių policijos valdybos lydraštis apie siunčiamus dokumentus; 2) pranešimas „Dėl užfiksuoto administracinio nusižengimo“; 3) Administracinio nusižengimo protokolas; 4) ANK 577 straipsnis apie administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens teises ir pareigas; 5) pagrindiniai metaduomenys.
Ir tik iš tų atsiųstų 27-ių protokolų vairuotojas sužinojo, kad kelyje Varėna-Alytus jis per beveik dvejus metus iš tiesų 27 kartus buvo viršijęs leistiną greitį po keliolika kilometrų, tad yra traukiamas administracinėn atsakomybėn ir už kiekvieną pažeidimą turės sumokėti valstybei po 6 eurus kaip baudą.
Piniginę teko atverti plačiau
Lengviau atsidusęs, kad bauda – palyginti menka, o vairuotojo pažymėjimo atimti niekas nesiruošia, vyras pajuokavo, kad vien baudos skyrimo administravimas, vokas su penkiais prirašytais popieriaus lapais ir jo siuntimo išlaidos paštu valstybei kainavo brangiau nei tie 6 eurai, kuriuos jis turės jai sumokėti.
Tiesa, juokai kiek prislopo, kai Varėnos paštas, kur vairuotojas mokėjo pirmąsias penkias baudas, iš jo papildomai už savo paslaugas paėmė po 1,19 euro dydžio mokestį už kiek-vieną įmoką, o „Perlo“ terminalui ir „Maximai“ už likusias sumokėtas 22 baudas teko papildomai atseikėti po 1 eurą aptarnavimo mokesčio.
Taigi žmogus sumokėjo ne tik 162 eurus baudų už 27 administracinius savo nusižengimus, bet ir papildomai 27,95 euro dydžio mokesčių už tų baudų priėmimo paslaugas – iš viso 189,95 euro. Be to, iki šiol dar neatkeliavo likusieji keturi vokai su dokumentais apie likusias 4 mokėtinas baudas, ir dar neaišku, kokio dydžio jos bus.
O skųstis, kad Lietuvos kelių policijos tarnyba nesilaiko pernai birželio 15 dieną Seimo pakeistų ANK nuostatų, reikalaujančių pranešimus ar protokolus apie padarytą administracinį nusižengimą transporto savininkui ar valdytojui atsiųsti ne vėliau kaip per 2 mėnesius, net nelabai išeitų.
Mat to paties ANK 3 straipsnis byloja, kad „asmuo, padaręs administracinį nusižengimą, atsako pagal įstatymus, galiojusius to nusižengimo metu“.
Vadinasi, varėniškės įmonės vairuotojui, viršijusiam greitį kelyje nuo 2022 metų kovo 7 dienos iki 2023 metų birželio 15-osios, galiojo senosios ANK nuostatos, kad pranešimus apie pažeidimą galima atsiųsti per 2 metų terminą.
Bet štai nuo 2023 metų birželio, kai įsigaliojo naujosios ANK nuostatos, trys Lietuvos kelių policijos tarnybos pranešimai apie tų pačių metų rugpjūčio 21 ir 28 dienomis bei rugsėjo 18 dieną įmonės vairuotojo padarytą administracinį nusižengimą įmonei faktiškai el. paštu buvo atsiųsti ne per 2 mėnesių ilgiausią terminą, kaip reikalaujama, bet kur kas vėliau – maždaug po 4 ir 3 mėnesių, t. y. šių metų sausio 12-ąją.
O dabar spėkit, ar kam nors skųsis dėl tokių Lietuvos kelių policijos tarnybos naujųjų ANK nuostatų pažeidimų vairuotojas, užfiksuotas 31 kartą viršijęs greitį?
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai