Sekmadienis, 12 gegužės, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKas dar gali padėti sergančiajam

Kas dar gali padėti sergančiajam

Apie tai mums rašo gydytoja Natalija Petralienė…

Kiekvienos visuomenės brandumą nusako jos narių požiūris į sveikatą ir galimybė išlikti visaverčiais dalyviais, kai jie suserga. Šią nuostatą socialiniame gyvenime vykdo valstybės tarnautojai, kurie, vadovaudamiesi galiojančiais Vyriausybės nutarimais ir įstatymais, turi užtikrinti jų deklaruojamų nuostatų įgyvendinimą, atsižvelgdami individualiai į sergančio žmogaus ar/ir jo supančios aplinkos poreikius.
Taigi, jeigu Jūsų šeimoje yra hiper judrus vaikas, saugią kelionę automobilyje jam gali užtikrinti daugiafunkcinė automobilinė kėdutė, o jos įsigijimo išlaidas privalo apmokėti savivaldybė, kurioje gyvenate.
Jei turite neįgalų garbaus amžiaus asmenį, saugų jo buvimą namuose užtikrins dūmų-gaisro signalizatorius, kuris turi būti įrengtas savivaldybės lėšomis. O judumas nekels rūpesčio šeimos nariams, jei garbaus amžiaus neįgalus žmogus turės slankų kilimėlį ar daugiafunkcinę stovėjimo atramą.
Jūsų šeimos narį, turintį regos negalią, šalia esančios bibliotekos darbuotojai turėtų apmokyti ir padėti su „DAISY“ grotuvo pagalba įgarsinti naujausių knygų turinį.
Išvardintų techninės pagalbos prietaisų ir kitų priemonių (pvz., kompiuteris, įskaitant planšetinį (delninį), virtuvinės svarstyklės (kalbančios) ir kt.; vaizdinės stimuliacijos ir (ar) nusiraminimo priemonės; vidaus ar lauko hamakas arba vidaus ar lauko supynės arba supynių juosta ir daug kitų) sąrašas, kuris užtikrina, kad sergančio žmogaus negalia dar labiau nesunkintų jo kančių, yra išvardintas galiojančiame LR teisės akte „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022 m. sausio 13 d. įsakymo Nr. A1-25 „Dėl Asmenų aprūpinimo klausos, regos, komunikacijos ir sensorikos bei judėjimo techninės pagalbos priemonėmis tvarkos aprašų patvirtinimo“ pakeitimo“, įsigaliojęs 2024 04 14, t. y. prieš pusantros savaitės.
Išsamią informaciją, pritaikant priemones kiekvieno žmogaus esamai negaliai, turėtų suteikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) koordinatorius, kiti šeimos gydytojo komandos nariai, Socialinių paslaugų centro darbuotojai arba Techninės pagalbos neįgaliesiems centro specialistai.
Nuo šių metų sausio 2 d. nebeliko Neįgalumo tarnybos, o visomis ligos pasekmėmis – negalios nustatymo, individualios pagalbos, prieinamumo ir socialinio dalyvumo priemonių klausimais – rūpinasi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Noriu informuoti, kad jeigu Jums arba Jūsų aplinkos žmogui buvo pripažinti specialieji poreikiai, reikia kreiptis į šią agentūrą, kurioje bus atlikta specialiųjų poreikių lygio dalyvumo lygiui prilyginimo procedūra. Taip pat, jeigu senjoras iki pensijos turėjo antrąją neįgalumo grupę arba 40 proc. ir mažesnį darbingumo lygį bei pasirinko invalidumo pensiją, rekomenduojama kreiptis į minėtąją agentūrą su prašymu iki senatvės pensijos amžiaus nustatytą darbingumo lygį prilyginti dalyvumo lygiui.
Atlikus šiuos procesinius veiksmus, bendradarbiaujant su „SODROS“ specialistais, gali būti mokamas piniginis priedas prie gaunamos pensijos. Jei nėra šalia socialinio darbuotojo ar/ir sveikatos priežiūros specialisto, galinčio Jums padėti užpildyti vienintelį prašymą ir jį išsiųsti, skambinkite į Tarnybą KONSULTAVIMO LINIJOS tel. +370 52 30 30 60.
Natalija Petralienė
Gydytoja

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai