Šeštadienis, 23 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosKur slėpėsi privatūs penkių mūsų politikų interesai

Kur slėpėsi privatūs penkių mūsų politikų interesai

Jau rašėme, kad mūsų rajono tarybos nariai privalo elektroniniu būdu teikti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) savo privačių interesų deklaracijas, kurios yra viešos ir jas VTEK-o internetinės svetainės Privačių interesų registre gali pamatyti visuomenė, deja, kaip paaiškėjo, ne visos deklaracijos taip paprastai pamatomos…

„Rezultatų nėra“
Spalio 20 ir 27 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Privatūs mūsų rajono tarybos narių interesai“ rašėme, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos Privačių interesų registras (PINREG) parodė tik 20-ies (iš 25-ių) mūsų rajono aukščiausiosios valdžios atstovų privačių interesų deklaracijas.
Tuo tarpu likusiųjų penkių rajono tarybos narių – Michailo Golubevo, Jono Kleponio, Ryčio Amšiejaus, Danguolės Miškinienės ir Jovitos Samauskienės – vardus, pavardes ir jų pagrindines (savivaldybės tarybos nario) pareigas (dėl kurių deklaruojama) ne kartą suvedus į PINREG paieškos sistemą, sistema atkakliai atsakydavo: „Nėra rezultatų, atitinkančių paieškos kriterijus“.
Kad tokios svarbios politikų (taip pat Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme nurodytų daugybės aukštas pareigas šalyje užimančių asmenų) priežiūros institucijos, kaip VTEK-as, elektroninė paieškos sistema galėtų klysti ar specialiai painioti visuomenę, atrodė neįtikėtina.
Tad „Merkio krašto“ straipsnyje ir pasvarstėme, kad galbūt tie penki mūsų rajono tarybos nariai nėra labai pareigingi ir tiesiog nevykdo įstatymu nustatytos prievolės. Bet tik po straipsnio publikacijos paaiškėjo, kad su mūsų politikų pareigingumu šiuo atveju viskas yra gerai.
Pirmasis situaciją suskubo aiškintis rajono tarybos narys M. Golubevas, atėjęs į redakciją su savo privačių interesų deklaracijos, pateiktos VTEK-ui dar šių metų balandžio 27 dieną, popierine kopija ir pats elektroniniu laišku kreipęsis VTEK-ą, kodėl tos jo deklaracijos nemato visuomenė.
„Neišsivaizduoja“, kodėl visuomenė nemato deklaracijų
Atsakymą atsiuntusį VTEK-o Prevencijos skyriaus vyriausiąjį specialistą Giedrių Korsaką toks interesanto klausimas, regis, gerokai nustebino. „Viskas pateikta, neišsivaizduoju kodėl jie nemato deklaracijos. Klausimas kur jie ieško jos? (kalba netaisyta-aut.)“, – atrašė VTEK-o vyr. specialistas.
Kodėl 20-ies mūsų rajono politikų privačių interesų deklaracijos VTEK-o paieškos sistemoje visuomenei yra matomos, o 5-ių – ne, su VTEK-o Prevencijos skyriaus vyriausiuoju specialistu G. Korsaku jau teko aiškintis „Merkio kraštui“.
„Bet aš jas (nematomas deklaracijas-aut.) per mūsų vidinį tinklą matau“, – kaip niekur nieko atsakė VTEK-o vyr. specialistas. Ir tik paminėjus, kad visuomenė prie VTEK-o „vidinio tinklo“ neprieina, kas turėtų būti savaime suprantama, pašnekovas pasiūlė išbandyti kitą paieškos būdą: į sistemą įvesti tik politikų vardus ir pavardes, nenurodant jų pagrindinių – savivaldybės tarybos nario – pareigų, dėl kurių tas deklaracijas pastariesiems ir privalu teikti.
„Kartais politikai pirmiausia nurodo kitas savo pareigas, o tarybos nario pareigas paskui įrašo ranka, dėl to sistema ir nerodo jų, kaip tarybos narių, deklaracijų“, – aiškino VTEK-o sistemos specialistas, matyt, tik jam vienam iki šiol težinomas deklaracijų viešinimo visuomenei gudrybes.
Taigi tik specialisto pasiūlytu būdu pagaliau „iškapstėme“ jau paminėtųjų penkių rajono tarybos narių privačių interesų deklaracijas, kurių tinkamas paviešinimas, tenka pripažinti, mažai terūpi tiek VTEK-ui, tiek ir absoliučiai daugumai pačių politikų. O štai mūsų skaitytojams jos gali būti ne tik įdomios, bet ir naudingos prižiūrint, ar mūsų išrinktieji aukščiausiosios rajono valdžios atstovai, priimdami svarbius sprendimus, labiau rūpinasi viešaisiais interesais ar privačiais.
Drauge su Jumis vardan Lietuvos atsigręžkime į žmogų
Antai senjoro amžiaus sulaukęs Michailas Golubevas, išrinktas į rajono tarybą iš politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašo ir dabar besidarbuojąs valdančiojoje koalicijoje, deklaravo esąs politinės partijos Liberalų sąjūdžio kolegialaus valdymo organo narys. Politiko žmona Irena Golubevienė dirba Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre gydytoja odontologe.
Tuo tarpu iš to paties politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų į rajono tarybą išrinktas Jonas Kleponis yra šio politinio komiteto pirmininko pavaduotojas, taip pat ir visuomeninio judėjimo „Drauge su Jumis“ kolegialaus valdymo organo narys. Politikas, kaip ir jo žmona Marija Kleponienė, yra senjorai.
Dar vienas politinio komiteto „Drauge su Jumis“ ir valdančiosios koalicijos rajono taryboje atstovas Rytis Amšiejus dirba Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinėje mokykloje mokytoju. Jis priklauso visuomeniniam judėjimui „Drauge su Jumis“ ir yra Varėnos krašto vietos veiklos grupės kolegialaus valdymo organo narys. Politikas deklaravo šių metų rugpjūty pardavęs automobilį „Toyota Avensis Verso“. Rajono tarybos nario žmona Jolita Amšiejienė dirba mažojoje bendrijoje „Jolitex“.
Į rajono tarybą pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašą išrinkta ir valdančiajai koalicijai priklausanti Danguolė Miškinienė deklaravo dar dirbanti Varėnos ligoninės direktoriaus pavaduotoja, toje pat medicinos įstaigoje – pirkimo komisijos nare, taip pat – vaistininke UAB „Gintarinė vaistinė“ .
Iš politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ į rajono tarybą atėjusi Jovita Samauskienė, priklausanti opozicinei Mišriai frakcijai, deklaravo net tris kitas darbovietes, kur ji dirba gydytoja kardiologe: Vilniaus universiteto ligoninę Santaros klinikas, UAB „Druskininkų klinika“ ir viešąją įstaigą Krikščionių medicinos centrą. J. Samauskienė yra politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ narė. Politikės sutuoktinis Juozas Samauskas dirba elektriku.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai