Ketvirtadienis, 2 gegužės, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPritaikyta prekiautojams, bet gal tiks ir pirkėjams

Pritaikyta prekiautojams, bet gal tiks ir pirkėjams

Rajono taryba praėjusį mėnesį sprendimais patvirtino keletą Prekybos viešosiose vietose taisyklių pakeitimų, anot mero, padėsiančių „padaryti didesnę tvarką, aiškumą prekeiviams ir galimybę daugiau jų turėti savo prekybos vietose“, taip pat nustatė daugiau prekybos vietų Varėnoje, vietinės rinkliavos dydį už leidimą prekiauti sendaikčių turgaus aikštėje „prie kombikormo“ ir kita…

Esminiai Prekybos viešosiose vietose taisyklių pakeitimai
Dar 2011 metais tuometinės rajono tarybos patvirtintas Prekybos viešosiose vietose taisykles prireikė pakeisti, kaip teigta Aiškinamajame rašte dabartinei rajono tarybai, kad „reglamentavimas būtų aiškesnis leidimus išduodančiam subjektui ir leidimų gavėjams“ bei labiau atitiktų „realius poreikius ir situaciją“.
Šiems tikslams pasiekti pasiūlyti keli esminiai Prekybos viešosiose vietose taisyklių pakeitimai, nustatant konkrečius prekybos vietų plotus ir juos diferencijuojant. (Šios taisyklės, beje, netaikomos privačiai UAB „Ekoratas“ priklausančiai turgavietei Varėnos Savanorių gatvėje.)
Antai prekybos vietos reikalavimai pakeistame Prekybos taisyklių 12 punkte būtų tokie: prekiautojams (ar paslaugos teikėjams) iš laikinųjų prekybos įrenginių (prekystalių, vežimėlių, stalų, kėdžių, pakylų, tvorelių ir pan.) vienai prekybos vietai būtų skiriama iki 9 kvadratinių metrų; iš prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų – iki 12 kv. m., o kai prekiaujama ar kokios nors paslaugos teikiamos Savanorių g. sendaikčių turguje (vadinamojoje aikštėje prie „kombikormo“) ir Varėnos mieste – viena prekybos vieta siektų iki 18 kv. metrų.
Tuo tarpu prekiautojams ar teikiantiems paslaugas paženklintoje automobilių stovėjimo aikštelėje vienai prekybos vietai būtų skiriama viena automobilio stovėjimo vieta. Lauko kavinės galėtų būti įrengiamos prie esamos maitinimo įstaigos stacionaraus pastato arba specialiai tam skirtose vietose, o bendras jų plotas būtų nustatomas pagal lauko kavinės planą (schemą). Renginių metu prekybos vietų bendrą plotą ir jų išdėstymo schemą nustatytų jau renginio organizatorius.
Atsižvelgė į tarybos komitetų ir Vyriausybės atstovo pastabas
Sprendimo projektą pristačiusi Ekonomikos ir turizmo skyriaus vedėja Ilona Norkūnienė pranešė atsižvelgusi į Vyriausybės atstovo pastabą iš to paties 12 punkto paskutinio 7 papunkčio išbraukti žodį „nedidelė“, tad tas papunktis atrodytų taip: „Prekybos įranga (stalas, skėtis) turi būti mobili, lengvai montuojamų konstrukcijų, atitinkanti lauko prekybos funkcinius reikalavimus“.
Taip pat atsižvelgta, pasak pranešėjos, į Prekybos taisyklių pakeitimus jau apsvarsčiusių dviejų rajono tarybos komitetų pastabas dėl 26 punkto.
Komitetų siūlymu iš Prekybos taisyklių 26 punkto buvo išbrauktas sakinys „Laikinieji prekybos įrenginiai privalo būti pašalinti kiekvieną kartą, kai nevykdoma prekyba“. Taigi, pasak pranešėjos I. Norkūnienės, tame punkte „siūloma kol kas palikti galioti iki šiol galiojusias nuostatas“ (t. y. kad tie įrenginiai, taip pat kioskai, paviljonai ir pan. būtų pašalinti per 14 dienų po leidimo galiojimo pabaigos).
Neapsieita ir be šiokių tokių diskusijų. Antai rajono tarybos opozicijos atstovas Jaunius Grikšas ėmė diskutuoti su pranešėja, kodėl jam prieš posėdį neatsiuntė „pakeitimų šito projekto“ su tuo vieninteliu išbrauktu sakiniu, kurį J. Grikšas kažkodėl pavadino „pastraipa“, nes toji „pastraipa“, panašu, tarybos nariui pasirodė tokia sudėtinga, kad ją suvokti iš karto sunkiai įmanoma.
Pastabų radosi ir daugiau
Rimtesnė diskusija prasidėjo, kai dar vienas opozicijos atstovas Dalius Lukminas pasiūlė Prekybos taisyklių 12 punkte, nurodant prekybos vietos plotą, įrašyti, kad vienai prekybos vietai, pavyzdžiui, yra skiriama ne „iki“ 9-ių, 12-os ar 18-os kv. metrų, bet „ne daugiau kaip“ 9-i, 12-a ar 18-a kv. metrų.
D. Lukminui pritarė ir opozicijos kolega Martynas Katelynas, ėmęsis aiškinti, kuo šiuo atveju skiriasi „iki“ nuo „ne daugiau kaip“. Pasak aiškintojo, jei parašyta „iki“ 12-os kvadratinių metrų, „tai 12-a neįsiskaito, o jei „ne daugiau kaip“ 12-a, tai 12-a įsiskaito“, ir čia „reikėtų tikslumo“, nes, kaip sakė pranešėja I. Norkūnienė, „įkainis yra nustatytas už kvadratą, o ne už prekybos vietą“.
Dar vieno opozicijos atstovo Povilo Saulevičiaus paprašyta į Prekybos taisyklių 12 punktą įtraukti šiuos pataisymus I. Norkūnienė pažadėjo tą padaryti (ir padarė), o posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta ta proga pasidžiaugė retu atveju, „kaip gražiai, draugiškai sutaria visi kolegos ir priima sprendimus“.
Bet čia pat visas gražumas ir pasibaigė, nes D. Lukminas ėmė priekaištauti, kad pernelyg dažnai kaitaliojama prekybos viešosiose vietose tvarka, prekeiviai nespėja su vienais pakeitimais apsiprasti, kai vėl randasi naujų, o štai prieš 8 metus svarstytas klausimas, kad „prekybos vietose būtų galima įrengti paviljonus ir norintiems prekiauti juos išnuomoti konkurso būdu“, iki šiol neišspręstas.
Gyvenimas nestovi vietoje
„Būtų pastatyti paviljonai pagal Architektūros skyriaus reikalavimus, dizainą, ir nekiltų, kaip dabar, diskusijų ir klausimų, kokios spalvos pavėsinė turi būti ar kada jas išmontuoti, – siūlė rajono tarybos narys. – Kalbėjomės su prekeiviais – jie mielai sutiktų nuomotis paviljonus kad ir brangiau, svarbu, šiltai ir patogiai“.
Posėdžio pirmininkas, meras A. Kašėta tikino, „kad šitas projektas yra labai reikalingas ir savalaikis“, padėsiantis „padaryti didesnę tvarką, aiškumą prekeiviams ir galimybę daugiau jų turėti savo prekybos vietose“ bei „vadinamojoje „kombikormo“ aikštėje, kurioje susirenka žmonių ne tik iš Varėnos, bet ir iš visos Lietuvos“. „Gyvenimas nestovi vietoje“,- pridūrė jis.
„Už“ Prekybos viešosiose vietose taisyklių pakeitimus nubalsavo 21 rajono tarybos narys, 4 balsavo „prieš“. (Šias taisykles ir kitus šiame straipsnyje minimus kovo 26 dienos rajono tarybos sprendimus galima rasti adresu www.varena/savivaldybė/taryba/tarybosposėdžiai.)
Dar du sprendimus, susijusius su turgaus prekeivių reikalais, rajono taryba priėmė visais balsais be diskusijų.
Bus daugiau prekybos vietų
Pirmuoju sprendimu buvo patenkinti dar šių metų pradžioje gauti dviejų gyventojų prašymai patvirtinti dviejų kioskų (paviljonų) prekybos vietas Varėnoje.
Vienas savivaldybės interesantas prašė rajono tarybos leisti kioske Vytauto gatvėje teikti avalynės taisymo paslaugas. Kitas interesantas prašė leisti įsirengti maždaug 15 kv. m ploto kioską ar paviljoną Varėnos Žiedo g.6, prie miesto kapinių, su papildomu trijų vietų prekybos plotu, kur jis galėtų demonstruoti parduodamą produkciją (paminklus, žvakes, skaldelę kapams) ir konsultuotų klientus dėl kapaviečių įrengimo ar rekonstrukcijos.
Antruoju sprendimu buvo papildytas Vietinės rinkliavos už leidimą prekiauti ar teikti paslaugas Varėnos rajono viešosiose vietose nuostatų 32 punktas, kad nuo vietinės rinkliavos už leidimą prekiauti atleidžiami: vietos tautodailininkai ir amatininkai Varėnos kultūros centro organizuojamų mugių metu; labdaros organizacijos, taip pat organizacijos, vienijančios neįgalius žmones, kai prekiaujama jų pagamintais produktais arba labdaros ar paramos tikslais; rajono bendrojo ugdymo įstaigų ir meno mokyklų mokiniai, prekiaujantys savo rankų darbo gaminiais.
Prekiaujantiems neįgaliems žmonėms, kuriems nustatytas 30 – 40 proc. dalyvumo lygis, bus taikoma 50 proc. dydžio vietinės rinkliavos lengvata.
Tuo pačiu sprendimu nustatytas ir vietinės rinkliavos už leidimą prekiauti Savanorių gatvės aikštėje „prie kombikormo“ dydis: leidimas vienai dienai kainuos 6 eurus, mėnesiui – 35 eurus, metams – 310 eurų.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai