Trečiadienis, 18 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosVarėnos autobusų parko eksperimentai

Varėnos autobusų parko eksperimentai

Jau tris mėnesius, vietos valdžiai nusprendus, UAB Varėnos autobusų parko maršrutiniai autobusai keleivius rajono teritorijoje vežioja už dyką; o kad jų maršrutai gyventojams būtų patogūs ir autobusai nevažinėtų pustuščiai, tenka, kaip sakė bendrovės direktorius Juozas Jaskonis „Merkio kraštui“, pagal galimybes eksperimentuoti…

Keleivių „truputį padaugėjo“

Nuo šių metų vasario 1 dienos rajono tarybos sprendimu savivaldybei priklausančios UAB (100 proc. akcijų) Varėnos autobusų parko maršrutiniai autobusai keleivius rajono teritorijos ribose pradėjo vežioti nemokamai, išlaidas už neparduotus bilietus (bilietų iki tol buvo parduodama už 20 tūkst. – 30 tūkst. eurų kasmet) bendrovei kompensuojant iš rajono biudžeto. (Apie tai, kodėl rajono taryba taip nusprendė, rašėme šių metų sausio 4 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Varėnos autobusais po mėnesio galėsim važiuoti už dyką“.)

Tad, nors nuo minėtojo vietos valdžios sprendimo įsigaliojimo prabėgo palyginti nedaug laiko – 3 mėnesiai, Varėnos autobusų parko direktorius Juozas Jaskonis „Merkio kraštui“ sakė pastebėjęs, kad keleivių „truputį padaugėjo“. Tai rodo keleiviams išduodami bilietai su nuline kaina, kurie iš kasos aparato tą pačią dieną perkeliami į kompiuterį apskaitai.

„Tarkim, tie gyventojai, kurie anksčiau alaus „bambalius“ pirkdavo kaimo parduotuvėse, dabar nusipirkti tų pačių „bambalių“ nemokamai atvažiuoja į Varėną, nes čia, miesto krautuvėse, jie pigesni, o tada vėl nemokamai grįžta namo –  taigi tokie keleiviai, važinėdami mūsų autobusais, dar ir sutaupo,  – pusiau juokais, pusiau rimtai pasakojo direktorius, vildamasis, kad pasibaigus pandemijai ir artėjant vasarai, keleivių rasis kur kas daugiau. O kad taip būtų, tenka peržiūrėti autobusų maršrutus.

Pavyzdžiui, nuo gegužės 10 dienos, antradienio, pasak pašnekovo, pradės kursuoti maršrutiniai autobusai iš Varėnos autobusų stoties į Barčių „Tulpės“ bei Pavardaunio sodus.

Atsižvelgia tik į grupės žmonių pageidavimus, nors yra išimčių

„Palikom maršrutą Varėna-Perloja, kuris patogus Salovartės sodininkams, išlipantiems pakeliui, bet, jei atsirastų norinčiųjų, galėsim padaryt atskirą maršrutą ir į Salovartės sodus, – žadėjo autobusų parko direktorius. – Dar vienas naujas nemokamas maršrutas Varėna – Matuizos – Valkininkai iki pat Valkininkų gimnazijos bus patogus gimnazijos mokytojams. Dažnai eksperimentuojam, žiūrim, kas tinka, kas ne, tęsiam maršrutus arba juos nutraukiam…“

Vis dėlto naujų Varėnos autobusų maršrutų, anot J. Jaskonio, nėra daug, nes „nėra pageidavimų“.

„Su atskiru žmogumi apie tai net nekalbam – turi bendruomenė nuspręst, kokio autobusų maršruto kokiu laiku jai reikia, ir kreiptis į seniūnijos seniūną, o šis – į savivaldybę, – aiškino autobusų parko vadovas. – Tik tuomet, apsitarę, atsižvelgiam į grupės žmonių pageidavimus, o dėl vieno žmogaus autobuso neleidžiam. Nes buvo atvejų, kai kaimo gyventojas išsireikalauja jam tinkamą maršrutą, o pats juo važiuoja tik kartą per mėnesį. Tas pats atsitiko su buvusiu maršrutu Varėna-Dargužiai, kurio labai norėjo viena moteriškė, surinkusi 25-ių gyventojų parašus, bet niekas tuo autobusu paskui nevažiavo…“

Vis dėlto kartais atsižvelgiama ir į vieno kaimo gyventojo pageidavimus, ką Varėnos autobusų parko vadovas vadina „pavėžėjimo principu“.

„Yra, pavyzdžiui, maršrutas Varėna-Dubičiai-Kalviai ir yra tolėliau nuo to maršruto Kalviuose gyvenantis žmogus, kuriam reikia atvažiuot į Varėną vieną ar du kartus per mėnesį, – prisiminė J. Jaskonis. – Tai mes jam davėm autobusų stoties dispečerinės telefono numerį, jis iš anksto susiskambina, pasako, kuriai dienai jam reikia autobuso, mes užsukam, pasiimam tą žmogų, o paskui parvežam jį atgal. Tokį pavėžėjimo principą taikom ir kitiems kaimo gyventojams, kurie nori retkarčiais atvažiuot į Varėną, tik jiems reikia dėl to iš anksto susitarti su autobusų stoties dispečerine, kuri dirba nuo 5 iki 17 valandos, telefonu (8 310) 31033. Juo atsiliepusi stoties administratorė duos visą informaciją.“

Savivaldybės kompensacijų neužtenka

Tokį patį principą Varėnos autobusų parkas taiko ir rajone gyvenantiems ukrainiečiams, o tuos, kurie turi karo pabėgėlio statusą, už dyką gali nuvežti net į Vilnių ar Kauną.

„Mes ukrainiečius nemokamai jau vežiojom ir į Vilnių, ir į Alytų prisiregistruoti, tokiu būdu bent kiek paremdami nuo karo nukentėjusius žmones, nes tarpmiestiniai maršrutai visiems kitiems mūsų rajono gyventojams yra mokami, – pažymėjo pašnekovas. –  Nemokamai važinėti Varėnos parko autobusais galima tik po mūsų rajoną. O iš kitų rajonų atvažiuojantys Druskininkų parko ar „Kautros“ autobusai jau yra mokami. Tiesa, yra minčių padaryti nemokamą susisiekimą viešuoju transportu tarp penkių Dzūkijos rajonų, bet tai kol kas tik planai, nors nemokami autobusai kursuoja jau daugelyje šalies savivaldybių…“

Kita vertus, pasak pašnekovo, tenka atsižvelgti ir į pačios Varėnos autobusų parko bendrovės galimybes, ypač dabar, kai viskas brangsta.

„Turim 15 autobusų, taigi ir 15 maršrutų, bet labai plėstis negalim, nes itin pabrango degalai, elektra, kuri labiausiai mus „dusina“, – kalbėjo bendrovės direktorius. – Be to, padidėjo ir įvažiavimo mokestis į kitų miestų – Vilniaus, Kauno, Alytaus –  autobusų stotis, antai sostinė net tris kartus tą mokestį padidino. O rajono savivaldybė mums kompensuoja tik už nuvažiuotus kilometrus (praėjusiais metais ši kompensacija siekė apie 270 tūkst. eurų, o šiais metais bus papildomai kompensuojamos ir bendrovės patirtos išlaidos, kaip jau minėjome, dėl nemokamų bilietų -aut.), ir iš to, ką savivaldybė duoda, neišsilaikytume – visoje šalyje autobusų parkai nuostolingi. Tad iki 100 tūkst. eurų papildomai užsidirbam patys – iš autobusų nuomos, kuri yra „liūto“ dalis, taip pat iš siuntų pervežimo, mokyklinių autobusiukų remonto bei jų paruošimo techninei apžiūrai. Remontuojam ir kitų įstaigų ar įmonių, pavyzdžiui, „Varėnos vandenų“, „Varėnos šilumos“ autobusus, turim specialistą diagnostikai atlikti, kurio anksčiau neturėjom…“

Vairuotojų susirado, padidinę jiems algas

Už gautas pajamas iš pastarosios veiklos UAB Varėnos autobusų parkas perka naujus autobusus – neseniai nusipirko vieną, anot J. Jaskonio, „nuostabų 2015 metų gamybos vietoj nurašyto seno, 1999-ųjų metų, ir jau labai tragiško“. Dar bendrovė planuoja įsigyti du nedidelius, iki 15 vietų, ekologiškus elektra varomus autobusiukus važinėti po kaimus, kartu įsigyjant ir nuosavą stacionarią elektros įkrovimo stotelę.

Priminsime, kad rajono tarybos posėdyje, svarstant nemokamo viešojo transporto klausimą, apie ką rašėme straipsnyje „Varėnos autobusais po mėnesio galėsim važiuoti už dyką“ šių metų pradžioje, buvo suabejota, ar nesumažės vairuotojų „suinteresuotumas dirbti šioje įmonėje“, nes, kai visi keleiviai vežami nemokamai, „landa nesąžiningumui dingsta“. T. y. niekam nebuvo paslaptis, kad kai kurie vairuotojai, norėdami prisidurti prie atlyginimo (bendrovė jiems pernai mokėjo vidutiniškai po 904 eurus per mėnesį „popieriuje“), iš keleivių gautus pinigus, skirtus bilietams, paprasčiausiai įsidėdavo sau į kišenę.

Kad Varėnos autobusų parko vairuotojams dabar iš tiesų „nebeliko galimybių piktnaudžiauti“, patvirtino ir bendrovės direktorius, pridūręs, jog vis dėlto prireikė vairuotojų „suinteresuotumą“ skatinti, jiems padidinant algas iki 1150 eurų per mėnesį, neatskaičius mokesčių.  

„Teko pakelti atlyginimus, neturėjom kitos išeities, nors šiaip jau verčiamės gana sunkiai, – pasakojo J. Jaskonis. – Užtat dabar turim užtektinai vairuotojų, iš kurių 4 – pensininkai, bet jie daug metų ir gerai dirba, sveikata nesiskundžia, tik vieną jau virš 70 metų amžiaus išlydėjom į pensiją. Beje, pasakysiu, kad su vyresnio amžiaus darbuotojais mažiau bėdų – jie pareigingesni, atsakingesni, labiau vertina darbą nei šiuolaikinis jaunimas, kuriam dažnai reikia visko daug čia pat ir iš karto, ypač uždarbio…“

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai