Pirmadienis, 9 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosRinkimų spindesys ir skurdas

Rinkimų spindesys ir skurdas

„Merkio krašto“ redakcija iki šiol sulaukia daug įvairių mūsų skaitytojų atsiliepimų apie neseniai pasibaigusius rajono savivaldos rinkimus ir ypač politinės kampanijos ypatumus, kurie išties skyrėsi nuo ankstesnių, o kaip visa tai vertina trečiąkart iš eilės rajono meru išrinktas Algis Kašėta, su juo ir kalbamės…

„Merkio kraštas“. Gerbiamasis mere, nuo pat 1996 metų mūsų krašte Jūs laimėjote net aštuonis rinkimus iš eilės: penkiskart – kaip Seimo narys, ir štai trečiąkart – kaip meras. Su tuo ir sveikiname. Tačiau pripažinkit, kad šie paskutinieji savivaldos rinkimai Jūsų vadovaujamam politiniam komitetui „Drauge su Jumis“ nebuvo tokie sėkmingi kaip ankstesni: rajono taryboje praradote 3 vietas, t. y. vietoj 12-kos turėtų mandatų tegavote 9-is…
Algis Kašėta.
Tikėjomės 10 ar 11 vietų rajono taryboje, bet susiklostė tam tikros sąlygos ir aplinkybės, kurios lėmė mažesnį mandatų skaičių. Pirmiausia įstatymų leidėjai pasistengė, kad rinkėjams būtų sunkiau atpažinti komandą, su kuria eina meras, šiuo atveju – tos komandos lyderis. Ir jeigu praėjusiuose rinkimuose politinis komitetas vadinosi „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“, ir tai leido žmonėms labai aiškiai suprasti, už ką jie balsuoja, tai dabar įstatymų leidėjai neleido įrašyti pavardės. Todėl komiteto pavadinimas „Drauge su Jumis“ kai kam galbūt atrodė per daug abstraktus, be to, painiojosi su kitu komitetu. Dėl to, manau, bent vieno mandato netekome tikrai.
„M. k.“ Na, tas kitas politinis komitetas buvo sukurtas iš būrio praktiškai vienoje įstaigoje dirbančių moteriškių praėjusių metų gruodį specialiai, kaip kalbama, savivaldos rinkimams ir kažkodėl vadintas „Mikalausko projektu“. Beje, Jūsų pagrindinis ir „amžinas“ konkurentas Vidas Mikalauskas pirmą kartą nesivaržė su Jumis – pats nekandidatavo į merus, bet, regis, labai rimtai ruošėsi grįžti į valdžią su kitu „projektu“ – keldamas į rajono vadovo postą savo jauną ugdytinį. Gerai pažįstantieji vietos politikos užkulisius neabejojo, kad sėkmės atveju ir naująjį merą, ir rajoną faktiškai ir būtų valdęs Mikalauskas kartu su Algiu Miškiniu, naujuoju administracijos direktoriumi, bei kitais ištikimais senbuviais. Tiesa, tam „projektui“ politinės kampanijos metu kortas gerokai maišė Grikšų šeimos komanda su išvaizdžiu ir dar jaunesniu kandidatu į merus, bet šiaip ar taip šios abi opozicinės jėgos nuo pat agitacinės kampanijos pradžios ėmėsi įnirtingai Jus versti iš mero posto iškart dviem „frontais“. Tuo tarpu Jūs ir Jūsų komanda tokiu aktyvumu anaiptol nepasižymėjote. Prisnūdote ant laurų?
A.K. Konkurentų rinkimų kampanija, be abejo, buvo labai agresyvi. Kelios komandos beveik 1,5 mėnesio važinėjo po rajoną ir „balamūtijo“ žmonėms protą visokiais pramanais, šmeižtu, kad rajono valdžioje – vagys, kad meras toks ir anoks. O kai dešimtys žmonių vaikšto po gyvenvietes ir vis „suka“ tą pačią propagandos „plokštelę“, kažkas kažkam „prilimpa“. O kiek plakatų buvo prikabinėta, kiek prispausdinta agitacinės medžiagos, kiek žmonių įtraukta į agitaciją – manau, tai pareikalavo labai didelių sąnaudų. Gi mes į politinę kampaniją tikrai tiek daug neinvestavom ir neįdėjom tiek pastangų. Mano, kaip politinio komiteto lyderio, požiūris buvo – tiesiog remtis padarytais darbais ir tuo, ką mes pamatuotai žadam. Tų darbų gana daug numatyta, ir jie buvo pateikti rinkėjams per mūsų leidinį. Tiesa, ir aš buvau numatęs nemažai susitikimų su mūsų rajono žmonėmis, bet nuo pat II mero rinkimų turo pradžios mane pakirto virusas, tad susirgau ir dirbau nuotoliniu būdu – nenešiojau savo viruso rinkėjams.
Beje, mūsų jau padarytus darbus gerai įvertino nešališkas politinės stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“, visoje šalyje organizuojantis kandidatų į merus debatus ir analizuojantis, kaip išrinktieji merai vykdo savo pažadus. Paskutiniuoju to tinklo vertinimu esu 13-toje vietoje nuo viršaus iš 60 savivaldybių merų pagal mano duotus ir beveik 74 procentais įvykdytus pažadus per praėjusią kadenciją – jų „Žinau, ką renku“ priskaičiavo daugiau nei, pavyzdžiui, Alytaus merui Cesiuliui. Taip įvertino organizacija, kuri tikrai nepataikauja politikams, ir tas įvertinimas rodo, kad nesišvaistom tuščiais pažadais.
O apskritai kalbant apie politinę kultūrą, ji prastėja – tą matau ir Seime, ir mūsų tarybos darbe. Dalis tarybos narių rodo blogą pavyzdį – diegia patyčių, netolerancijos kultūrą, ir labai gaila, nes žmonėms politika darosi atgrasi, jie nenori turėti su ja reikalų, jos šalinasi. Ir tada lieka ne pačios aukščiausios prabos veikėjai, kurie gviešiasi tos politikos kaip priemonės savo egoizmui ir savanaudiškiems tikslams patenkinti.
Tad belieka tik džiaugtis, kad pakankamai daug mūsų rinkėjų buvo sąmoningi, ir mes gavom didžiausią „kraitį“ – daugiau kaip trečdalį rinkėjų balsų, t. y. 9 mandatus rajono taryboje. Taigi laimėjom rinkimus ir išlaikėm pozicijas.
„M. k.“ Bet opozicijos plačiai skleistas naratyvas, kad į merus ir apskritai į rajono valdžią reikia rinkti jaunus žmones, paveikė, sutikit, labai daug rinkėjų. Net Merkinė – kurios atgaivinimui per dvi Jūsų meravimo kadencijas, ypač pastaraisiais metais, skirta itin daug ir pinigų, ir pastangų, taip pat išsaugotas Vazos namas, į Merkinės dvarvietę pasikviestas garsusis Vytaras Radzevičius su savo „Pasaulio puodais“, po ko atgijo ir daugiau verslų, – išsirinko būtent Mikalausko kandidatą į merus, o ne Jus. O juk Mikalausko valdžia savo laiku ruošėsi parduoti ir tą garsųjį Vazos namą kaip bendrabutį, ir istorinę dvarvietę – kaip buvusius globos namus, kas tuomet labai papiktino Merkinės bendruomenę…
A.K. Manau, dažnas rinkėjas nori naujų veidų ir nelabai gilinasi, ką siūlo kandidatai, o jų pažadai, kad ir populistiški, abstraktūs, atrodo labai patraukliai. Matyt, dėl to dalį rinkėjų ir patraukė jauni politikai, nors aš ir savęs nelaikau senjoru, nes dar nesu pensininkas. Rinkėjas, kaip sakoma, visuomet teisus, ir čia buvo tiesiog merkiniškių pasirinkimas.
„M. k.“ Kai kurių mūsų skaitytojų nuomone, merui Kašėtai irgi reikėtų imtis ugdyti, kaip jie sakė, „įpėdinį“ – jauną, išsilavinusį, protingą, tikrą lyderį, kuris sugebėtų vadovauti rajonui…
A.K. Mano nuomone, geriausia, kai lyderiai natūraliai išauga.
„M.k.“ Bet per tiek metų kažkodėl neišaugo…
A.K. Bet nebus taip, kad kituose rinkimuose vėl nebūtų naujų veidų – jų atsiranda. Ir tas, kas šiandien buvo „šviežias“, kituose rinkimuose gal jau nebebus toks „šviežias“. O tas, kas pralaimi kelis kartus iš eilės, gali būti jau visiškai nebeįdomus dar po ketverių metų. Sunku prognozuoti.
„M. k.“ Ką gi, šie rinkimai pasibaigė, jų rezultatai patvirtinti, numatytas ir pirmasis naujosios kadencijos rajono tarybos posėdis balandžio 14 dieną. Tai dabar turbūt galvojat, tariatės, su kuo sudarysit valdančiąją koaliciją, kam bus skirti vadovaujamieji postai? Jūsų politinio komiteto „Drauge su Jumis“ tarybos nariai buvo sudarę valdančiąją koaliciją su dar dviejų politinių partijų atstovais, kurie, vėl išrinkti tarybos nariais, per „Merkio kraštą“ jau yra paskelbę apie savo ketinimus kartu dirbti ir naujojoje rajono taryboje…
A.K. Taip, mes ir toliau su tais pačiais koalicijos partneriais dėliojamės bendrą darbą, komitetus ir mūsų, 13-kos tarybos narių, valdančiąją koaliciją. Iki pirmojo tarybos posėdžio ketinam pasirašyti susitarimą.
„M. k.“ Gal jau galit įvardinti, ką numatote skirti savivaldybės administracijos direktoriumi ir ką siūlyti į mero pavaduotojus, kurių pagal naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymą galit turėti net du?
A.K. Apie tai dar galvojam. Kadangi mero kompetencijos ir darbo apimtys plečiasi, nes jis tampa vykdomosios institucijos vadovu, o administracijos direktoriaus kompetencijų mažėja, nebelieka ir jo pavaduotojo pareigybės. Tuomet ir atsiranda antrasis vicemeras – čia kaip rotacija: etatų nedaugėja, keičiasi tik jų pavadinimas.
Konkrečių personalijų dar nenorim įvardinti, dar reikia derybų, be to, tos personalijos ir taip greitai išaiškės – visuomenė apie jas, manau, sužinos artimiausiu metu. Galiu tik pasakyti, kad bet kokiu atveju kažkas iš būsimųjų koalicijos partnerių derybų eigoje gaus vieno vicemero poziciją. Tai gali būti ir ne tarybos narys, o jei jis bus tarybos narys, mandato turės atsisakyti. Dar vienas vicemero postas atiteks mūsų komandai, ir tai natūralu, nes mes gavom daugiausia mandatų.
„M. k.“ Bet mero skiriamoms jo pavaduotojų kandidatūroms dar reikės ir rajono tarybos pritarimo…
A.K. Jei kartais rajono taryba jų nepatvirtintų, meras turi teisę pasiskirti vicemerus savo potvarkiu.
„M.k.“ Naujasis Vietos savivaldos įstatymas lyg ir įpareigoja savivaldybėje sudaryti kolegiją, kurioje dirbtų meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai ir opozicijos lyderis. Ar bus ir mūsų rajono savivaldybėje tokia kolegija?
A.K. Klausimas būtų toks – ar toji kolegija veiks, ar bus gyva, ar tik formali? Kad kolegija būtų gyva, priklauso nuo to, ar politikams užteks išminties kartu priiminėti sprendimus, ar tai bus tik ambicijų karas ir pyktis, užgožiantis sveiką nuovoką? Tuomet, be abejo, sunku bus dėl ko nors susitarti ne tik per tarybos posėdžius, komitetuose, bet ir tokiame formate. Įstatymo leidėjų įrašyta kolegija iš esmės neišsprendžia tos problemos – jei nėra sveiko proto ir geranoriškumo, jokia kolegija nieko nepadės ir bus tik formali. O jei geranoriškumo ir sveikos nuovokos bus, tada kolegija gali tapti iš tikrųjų gera priemone ir būdu rasti susitarimą įvairiais klausimais, kad nereikėtų laužyti iečių tarybos posėdžio metu. Bet turi būti noras kalbėtis…
„M. k.“ Ir pabaigai – daug mūsų skaitytojų skundžiasi po žiemos nepervažiuojamais keliais bei gatvėmis dėl duobių, išdaužyto asfalto ir laukia nesulaukia, kada valdžia pradės viską tvarkyti…
A.K. Oro temperatūra jau leidžia pradėti tuos, ypač asfalto ir pažliugusių kelių tvarkymo, darbus. Šiek tiek kantrybės, kol tie keliai pradžius, ir iš karto, žinoma, jie bus greideriuojami, nes dabar „tešlos“ stumdyti negalima, bus tik blogiau. Tai kasmetiniai darbai, ir jie bus atlikti.
Ačiū už pokalbį.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai